Vítězem miliardového lesnického tendru Lesů České republiky je Uniles z koncernu Agrofert

Vítězem dvanáctimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2023 až 2027 je těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 84 soutěžených jednotek státní podnik zatím podepsal kontrakty na 78 a Uniles jich dosud získal 16. Na druhém místě jsou zatím s šesti podepsanými smlouvami firma Stora Enso Wood Products Ždírec a skupina PETRA z Hodonína.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dřevo, ilustrační foto

Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iRozhlas

Na čtyřech jednotkách z tendru 2023+ zatím řízení pokračuje. „Ze strany vybraných dodavatelů dosud probíhá poskytování součinnosti směřující k uzavření smlouvy,“ uvedl na mluvčí podniku Přemysl Šrámek.

Na dvou jednotkách podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu. LČR budou tendr na nich opakovat. O dosud podepsaných 78 smluv se podělilo 21 firem. Na získaných jednotkách by měly začít pracovat od začátku roku 2023.

Lesy ČR rozdělily většinu zakázek z tendru 2021+. Nejvíce smluv získal Uniles z holdingu Agrofert

Číst článek

Uniles uspěl v lesnických tendrech státního podniku i v minulých letech. Například v tendru 2021+ Uniles získal z 29 soutěžených jednotek 12 kontraktů a v loňském tendru 2022+ patři mezi pět nejúspěšnějších firem. Loni Uniles, který má sídlo v Rumburku, meziročně zvedl zisk o 43 procent na rekordních 129,4 milionu korun. Obrat zvýšil o 54 procent na 3,123 miliardy korun.

Za Unilesem, firmou Stora Enso Wood Products Ždírec a skupinou PETRA jsou zatím s pěti uzavřenými kontrakty firma 1. písecká lesní a dřevařská, společnost Královské lesy ze Ždírce nad Doubravou a firma Egrega. Po čtyřech kontraktech mají Lesostavby Frýdek-Místek, Jihozápadní dřevařská, Lesy Beskydy a Kloboucká lesní.

Tendr 2023+ Lesy ČR vypsaly v září a v říjnu do něj přijaly nabídky od 48 firem. Odhadovaná hodnota lesnických prací a služeb v tendru byla 11,74 miliardy korun a objem dřeva k těžbě 11 milionů metrů krychlových. Těžba by se měla odehrát na 564 000 hektarech lesa.

Tendr počítá s obnovou 22 000 hektarů lesa, tedy asi 4400 hektarů ročně. Soutěž podle podniku zohledňuje aktuální rozsáhlou obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, která vyžaduje zvýšený objem pěstebních prací.

Trojí tendr

Tendry byly trojího typu. Na 50 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Na 17 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu a na zbylých 17 jednotkách budou firmy dělat jen pěstební práce a zalesňování.

Nejhodnotnější je pro firmy komplexní zakázka. Firma Uniles v ní uspěla nejlépe, když z dosud uzavřených 46 smluv získala 14 kontraktů. Dva kontrakty má Uniles na pěstební zakázce.

Bývalý šéf Lesů ČR Szórád čelí obžalobě pro podvod. Po odchodu z podniku nedodržel konkurenční doložku

Číst článek

Tendry podnik vypisuje takzvaným senátním systémem, kdy každý rok soutěží práce přibližně na pětině území. Oproti loňskému tendru 2022+ je objem soutěžených prací i těžby v tendru 2023+ více než dvojnásobný. Je to dáno tím, že do tendru 2023+ Lesy ČR zahrnuly i předčasně ukončené zakázky.

V loňském pětiletém tendru 2022+ se o kontrakty na 43 jednotkách podělilo 13 lesnických firem. S šesti kontrakty byly nejúspěšnější firmy Uniles, LDF Rožnov, Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Soutěže na třech jednotkách podnik zrušil.

Lesy ČR za letošní tři čtvrtletí meziročně znásobily hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Úkolem Lesů ČR v nadcházejícím období bude obnova lesů po kůrovcové kalamitě.

Od 14. prosince je novým generálním ředitelem podniku Dalibor Šafařík, kteří předtím byl ekonomickým ředitelem LČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme