Ze ztráty tři čtvrtě miliardy zisk 44 milionů. Lesům ČR s hospodařením pomohly kompenzace státu

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliardy korun, řekla mluvčí Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace dostali i další.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnik podle ředitele v souladu se strategií rozvoje firmy z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. Ilustrační foto | Foto: Martin Veselý / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliardy korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019,“ uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček.

Česko přišlo už o 90 000 kubíků jasanového dřeva. Napadá je drobná houba, situace se řeší kácením

Číst článek

Podnik podle něj také v souladu se strategií rozvoje firmy z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. „Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách,“ uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16 000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos plánuje zalesnit 21 000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Těžbu dřeva podnik loni zvýšil o 2,9 procenta na rekordních 14,3 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových. Těžba kůrovcového dřeva loni klesla o 1,5 procenta na 9,56 milionu metrů krychlových.

Letos Lesy České republiky plánují mírné snížení těžby na 14,07 milionu metrů krychlových. Těžba dřeva ve státních lesích začala významně růst s příchodem kůrovcové kalamity od roku 2018. V letech bez kůrovcové kalamity byla těžba u Lesů České republiky kolem osmi milionů metrů krychlových.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme