Nový šéf Lesů ČR má zrychlit řešení kůrovcové kalamity. Výjimky ze zákona prý státní firma nepotřebuje

Novým generálním ředitelem Lesů České republiky se od září stane Josef Vojáček, který dosud působí jako šéf vojenských lesů. Výsledky výběrového řízení v pondělí představil ministr zemědělství Miroslav Toman za ČSSD. Podle něho bude jedním z hlavních úkolů nového šéfa státních lesů rychlejší řešení kůrovcové kalamity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnohé smrky, které zůstaly stát, uschly. | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Určitě se budeme bavit o doplnění způsobu zadávání veřejných zakázek o další nástroje, které dnešní legislativa umožňuje,“ řekl nově vybraný generální ředitel Josef Vojáček na úvodní tiskové konferenci.

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane Josef Vojáček, ve funkci nahradí odvolaného Szóráda

Číst článek

Lesy České republiky podle něj nepotřebují žádné výjimky ze zákona, aby mohly rychleji vybírat firmy na těžbu kůrovcového dřeva.

„Domnívám se, že dnešní legislativa to již umožňuje, myslím tím použití třeba více druhů zadávacích řízení, nepoužívat v rámci celé republiky jednotný mustr pro zadávání těchto zakázek, prostě dostat se do stavu, kdy toto zadávání bude pružnější, operativnější a rychlejší.“

Konkrétní kroky, kterými by chtěl zadávání prací zrychlit, Vojáček neuvedl. Nejprve se prý chce seznámit s prací konkrétních lidí ve státním podniku.

Podle místopředsedy sněmovního podvýboru pro lesní hospodářství Radka Holomčíka z Pirátské strany by podnik měl změnit svůj obchodní model a kůrovcem napadené stromy těžit ještě dřív, než pro ně najde odbyt.

„Je potřeba co nejvíce zkrátit dobu, mezi tím, co je ten kůrovcový strom identifikován, a než se dostane z lesa ven a je asanován buď odkůrněním nebo chemickou cestou,“ řekl Radiožurnálu Holomčík.

Sucho i propad cen dřeva

Státní lesy dostanou pokutu. Miliony mají zaplatit kvůli podcenění kůrovcové kalamity

Číst článek

Ministr zemědělství Miroslav Toman za ČSSD určil i další oblasti, které bude muset nový šéf Lesů České republiky řešit.

„Je to problematika sucha, obnova lesních porostů, propad cen dřeva a samozřejmě personální stabilizace podniku Lesy České republiky.“

Toman se kvůli tomu snaží u ministerstva financí vyjednat peníze navíc ve státním rozpočtu na příští rok. Celkem asi 3 miliardy korun. Velkou část z toho na řešení kůrovcové kalamity.

„My jsme minimálně žádali, aby tam šlo 600 milionů korun, aby tam došlo k posílení tohoto rozpočtu, týká se o asanaci, plus o sadbový materiál, abychom mohli provádět sběr semen a vysazování nových rostlin,“ dodal Toman.

Návrh státního rozpočtu pro příští rok by měla vláda projednat do konce prázdnin. Od října ho budou moci měnit ještě poslanci.

Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme