Lesy ČR vypíší nový tendr na pětinu obří zakázky

Ministerstvo zemědělství dnes oznámilo, že Lesy ČR vyhlásí nové výběrové řízení na zhruba pětinu jednotek z miliardového tendru od roku 2012. Na tuto část totiž vítězná firma Less & Forest odmítla podepsat smlouvu. Podle Lesů nebyly splněny podmínky pro uzavření smluv s dalšími vítězi v pořadí, a proto vypisují tendry nové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Sýkora generální ředitel, Lesy ČR

Svatopluk Sýkora generální ředitel, Lesy ČR | Foto: Filip Jandourek

„Těch, co budou zrušeny na základě toho, že nesplňují kritéria ÚHOS, je 22 jednotek a je to zhruba jeden a půl milionu kubíků. Nutno říct, že 19 už bylo zrušeno a 3 se připravují,“ upřesnil generální ředitel Svatopluk Sýkora.

Podle náměstka ministra zemědělství pro úsek lesního hospodářství Radka Brauma má účastník výběrového řízení ze zákona právo odmítnout uzavření smlouvy.

Smlouvy začaly Lesy ČR podepisovat až v období Vánoc, mimo jiné kvůli zkoumání tendru Antimonopolním úřadem. Zatím jsou podepsány smlouvy na 52 ze 117 jednotek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Braum z ministerstva zemědělství a prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný komentovali opakování tendru v Ozvěnách dne

Zdržení tendru kritizují dřevozpracovatelé – podle nich je kvůli tomu na trhu nedostatek dřeva a jeho cena roste. Lesy však tvrdí, že zpoždění nehrozí a cena českého dřeva se stále pohybuje pod úrovní cen v okolních zemích.

Prezident Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů Zdeněk Valný s tím nesouhlasí: „Od roku 2008 se zvedla cena pilařské kulatiny v České republice až o 65 procent a v současné době je české dříví dražší než dříví v okolních státech, jako je Německo nebo Rakousko.“

Dřevozpracovatelé podle něho nedostatkem dřeva skutečně trpí, a to právě následkem zpackaných tendrů. Lesy České republiky jim radí nakupovat dříví v zahraničí. „To je důkazem diletantství lidí, kteří řídí podnik Lesy České republiky,“ komentuje Valný.

Dřevorubec v Národním parku Šumava | Foto: Filip Jandourek

Podle Sýkory se zpracovatelé na pilách měli předzásobit a navíc je podle něj stejně dřeva dost: „My dodáváme dřevo, prodáváme přes burzu aukcemi na stojato a v jednotlivých aukčních dnech není vyprodáno. To znamená, že kdyby bylo vyprodáno, prodáme každé polínko, a nám pořád nějaké dřevo zbývá.“

Valný je přesvědčen, že vedení Lesů totálně selhalo a nesplnilo úkol ministra Fuksy podepsat smlouvy do konce roku 2011 tak, aby mohly od 2. ledna běžet práce.

Před začátkem těžby se musí počítat čtyři až pět týdnů, než se přesune technika, než se nasmlouvají subdodavatelské firmy. Než se tedy dřevo dostane na trh, kde ho koupí dřevozpracovatel, trvá podle Valného mnohdy měsíc, měsíc a půl.

Škody tak prý nehrozí jen dřevozpracovatelům, ale i Lesům České republiky.

Hospodářské výsledky podniku Lesy ČR (1999 - 2011)

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme