Odstavené boeingy by mohly v Evropě znovu létat příští rok. Pomoci má nový systém kontrol

Letadla Boeing 737 MAX, která jsou od letošního března odstavena z provozu, by mohla v Evropě začít znovu létat už v prvním čtvrtletí příštího roku. V pondělí to uvedl výkonný ředitel Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky.

Helsinki Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci brzy zahájí audit nové verze softwaru, který stál za tragickými nehodami | Foto: Lindsey Wasson | Zdroj: Reuters

EASA očekává, že udělí povolení k letům v lednu. Obnovení komerčních letů však mohou o dva měsíce zpozdit přípravy jednotlivých národních úřadů a leteckých společností, uvedla agentura Reuters.

Havárii indonéského Boeingu způsobil softwarový problém i neznalost pilota, zjistili vyšetřovatelé

Číst článek

Letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, byla po celém světě odstavena z provozu v březnu. Důvodem jsou dvě tragické nehody, při kterých přišlo o život celkem 346 lidí. Úřady nyní zkoumají software, který je za potíže zodpovědný.

EASA plánuje vlastní program kontrol, který umožní lety v Evropě obnovit. Ředitel Ky dodal, že evropští odborníci odcestovali minulý týden do továren firmy Rockwell Collins v americkém státě Iowa, aby tam zahájili audit nejnovější verze softwaru kontroly letu pro letadla MAX, který společnost vyvinula ve spolupráci s Boeingem. Evropský úřad doufá, že detailní kontrolu softwaru dokončí tento měsíc. Pokud vše půjde hladce, první letové testy se mohly uskutečnit již v prosinci, uvedl Ky.

Americký federální úřad pro letectví (FAA) v září uvedl, že povolí návrat letadel do provozu měsíc po důležitém certifikačním zkušebním letu tohoto stroje. Zatím však není jasné, kdy Boeing tento let uskuteční. Boeing prohlásil, že by chtěla letadla vrátit do provozu po úpravě softwaru do konce letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme