Smartwings žádají pomoc od státu formou půjčky nebo garance. V inzerátu upozorňují na váhání vlády

Letecká skupina Smartwings upozorňuje v inzerátu v pátečních několika denících, že pomoc od státu dostaly desítky leteckých společností, a ona nikoliv. Podivuje se nad váháním české vlády poskytnout překlenovací úvěr nebo záruky za něj. Skupina Smartwings řeší problémy spojené s koronavirovou krizí a zastavením provozu. Společnost v minulých týdnech uvedla, že potřebuje pomoc od státu, a to formou půjčky nebo garance za komerční úvěr.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla

Společnost Smartwings musela během koronavirové krize odstavit svá letadla | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Proč Česká republika váhá s poskytnutím překlenovacího úvěru nebo záruky za něj pro letecké společnosti Smartwings a ČSA? Pokud by existoval podpůrný program pro velké firmy typu Smartwings, přihlásíme se do něj. Žádný takový program neexistuje,“ píše se v celostránkovém inzerátu.

‚Nutně potřebujeme další pomoc.‘ Sdružení pro leteckou dopravu vyzvalo Česko, aby podpořilo aerolinky

Číst článek

Skupina v něm žádá českou vládu, aby jí jako vlády ostatních států pomohla zvládnout situaci s nedostatkem hotovosti, do které se nedostala vlastní vinou. „Jsme česká letecká skupina, zaměstnáváme 2500 lidí a ročně odvedeme miliardy korun do české státní pokladny,“ uvedla firma.

Zástupci vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) v uplynulých týdnech připustili možnost pomoci, podle nich jde o strategický podnik. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ovšem v neděli uvedla, že státní záruku pro dopravce nepodporuje. Případnou pomoc státu kritizovala i opozice nebo odbory, podle kterých o strategickou firmu nejde.

Přímluva sdružení IATA

Podle Smartwings mají dostat všichni stejnou příležitost, z veřejně dostupných zdrojů uvádějí příklady aerolinek, ke kterým se stát „neobrátil zády“. Garanci úvěru či státní půjčku poskytly leteckým společnostem například Velká Británie, Francie, Španělsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Portugalsko či skandinávské země.

K finanční podpoře letecké přepravy vyzvalo ve středu českou vládu Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). V tiskové zprávě mimo jiné varovalo, že negativní dopady koronavirové krize na toto odvětví v České republice ohrožují desetitisíce pracovních míst. Ministerstvo dopravy k případné pomoci Smartwings v reakci uvedlo, že se o ní stále jedná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme