Letiště Václava Havla přestavuje stanoviště pro plynulé odbavení obřích airbusů

Od dubna bude mít Letiště Václava Havla v Praze speciální stanoviště na odbavení obřích dvoupatrových letadel A 380. Najednou může jedním strojem přiletět až 800 cestujících. Plynulé odbavení umožní trojice mostů, které spojí dveře letadla s budovou terminálu. Zakázku na přestavbu stojánky za 150 milionů korun získala v tendru firma Metrostav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Václava Havla v Praze

Letiště Václava Havla v Praze | Foto: Martin Dorazín

Nejviditelnější změnou úprav stojánky č. 14 jsou nástupní mosty. K dosavadním dvěma přibude třetí, a to ve větší výšce, než jsou dosavadní dva.

To kvůli tomu, že Airbus A 380 má dvě patra. Metrostav zatím dokončil pevnou část nástupního mostu. Pohyblivá je připravena na letištní ploše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Letiště Václava Havla přestavuje speciální stanoviště na odbavení obřích letounů, zjišťoval redaktor Jaroslav Skalický

„První most bude spojen v příštím týdnu, dodávku dalších dvou mostů čekáme v průběhu ledna. Čekáme víceméně i na vhodné počasí, abychom dvěma jeřáby zvedli pohyblivou část na místo a usadili na rotundu,“ říká vedoucí projektu Petr Ort.

Třetí nejvyšší most, ke kterému se stavěla pohyblivá část, je zhruba o dva metry výše. „Jeho základna – zhruba kolem sedmi metrů. A je také delší, aby dosáhl na horní VIP patro airbusu,“ doplňuje Ort.

Komfortní odbavení

Airbus A 380 už v Praze několikrát přistál. Úprava je ale nutná kvůli komfortnímu odbavení. „A to nejen Airbusu 380, ale všech velkých letadel, jako je třeba Airbus 330,“ upřesňuje Marika Janoušková z letiště v Ruzyni.

Připomíná, že Letiště Václava Havla je zároveň i záložním letištěm pro přistání těch největších airbusů pro německá letiště. „Takže i z toho důvodu musíme splňovat technologické požadavky,“ říká Janoušková.

Ostatní části letiště jsou podle ní už přistání Airbusu A 380 přizpůsobeny. „Co se týče ranveje a přistávacích ploch, tak letiště už na podzim roku 2013 získalo certifikaci na přistání těchto největších druhů letadel,“ potvrzuje Janoušková.

Airbus A 380 zatím přistál v Praze výjimečně. „Letiště v tuto chvíli jedná intenzivně se všemi společnostmi, u kterých je potenciál, že by mohly do Prahy létat s těmito většími stroji. Bavíme se o společnosti Korean Air, Emirates a dalších. V tuto chvíli nemáme nasmlouvaného pevného dopravce, který by teď už prodával letenky na tyto velké typy letadel,“ dodává Janoušková.

Stojánka č. 14 se třemi nástupními mosty bude připravena k odbavení letadel A 380 už na letošní letní sezonu.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme