Letiště ve Frankfurtu musí v noci utichnout, potvrdil německý soud

Spolkový správní soud v Lipsku dnes potvrdil zákaz nočních letů na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Zrušil tak 17 výjimek, které letišti udělila spolková země Hesensko. Plány na rozšíření největšího německého letiště ale lipský soud nezpochybnil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na frankfurtskémletišti se má stávkovat

Na frankfurtskémletišti se má stávkovat | Zdroj: Reuters

Na frankfurstkém letišti bude i nadále od 23. hodiny do pěti ráno klid, letadla v této době musí zůstat na zemi.

Spolková země Hesensko chce přitom Fraport dále rozšiřovat. Proto udělila výjimky pro 17 nočních letů, ty ale jednotlivé soudy včetně spolkového v Lipsku zrušily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí soudu o zákazu nočních letů ve Frankfurtu přiblížil redaktor Pavel Polák

Vyšly vstříc občanům, kteří žijí v blízkosti letiště a proti hluku a jeho rozšiřování dlouhodobě protestují.

Zástupci letecké dopravy spolu s provozovatelem letiště Fraport před takovým verdiktem varovali. Podle nich to bude znamenat ztráty pracovních míst i miliard eur.

Noční provoz využívala zejména nákladní letadla dceřiné společnosti Lufthasny, která má základnu přímo ve Frankfurtu a ztrátu způsobenou zákazem létání v noci odhaduje na 40 milionů eur ročně.

Dnešní rozhodnutí lipského soudu navíc může ovlivnit provoz i na dalších německých letištích. Rozhodování o výjimkách ze zákazu nočních letů už totiž není jen v kompetenci jednotlivých spolkových zemí.

Někteří analytici se obávají, že by rozšíření podobných zákazů mohlo nepříznivě ovlivnit nejen samotná letiště, ale také Německou ekonomiku.

Pavel Polák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme