Letos vznikne i zanikne rekordní počet firem. Podnikat začne zhruba 60 tisíc lidí

Počet nově založených obchodních společností letos poprvé v historii České republiky přesáhne 30 tisíc. Počet zaniklých firem bude také rekordní a zřejmě poprvé překročí hranici 10 tisíc. Přibude tak asi 20 tisíc nových společností. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF s využitím dat portálu Informace o firmách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatel v kanceláři (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Celkový počet společností se přiblíží k hranici půl milionu, kterou pravděpodobně překoná v lednu či únoru příštího roku. Počet podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby se mírně zvýší na 2,07 milionu. Za celý letošní rok začne podnikat přibližně 60 tisíc fyzických osob a 50 tisíc své podnikání ukončí.

V Česku nyní je přes 490 tisíc obchodních společností. Od roku 1990 jich vzniklo na území ČR více než 580 tisíc a zaniklo téměř 95 tisíc. Dosud nejvíce obchodních společností vzniklo loni (29 tisíc) a nejméně v roce 2002 (11 tisíc). Stejně tak počet zaniklých společností byl dosud nejvyšší v loňském roce (9 tisíc). Nejvyšší čistý přírůstek obchodních společností byl zaznamenán v roce 1993, kdy v ČR přibylo téměř 25 tisíc firem. Nejméně společností, zhruba 9000, přibylo v roce 2002.

Radí druhým, jak podnikat. Naučit se to může každý, ale recept na úspěch neexistuje, říká

Číst článek

Zatímco počet nově vzniklých i zaniklých obchodních společností bude letos rekordně vysoký, počet nových podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby bude spíše stagnovat. Stejně tak počet ukončených podnikatelských oprávnění fyzických osob.

„Očekáváme, že letos začne podnikat přibližně 60 tisíc fyzických osob, a okolo 50 tisíc jich své podnikání naopak ukončí. I když predikce u fyzických osob podnikatelů je o něco složitější, zatím to vypadá, že letos se jejich počet zvýší nejvíce za posledních pět let. Rozdíly proti minulým rokům však nebudou nijak dramatické,“ uvedl analytik CRIF Ondřej Pirohanič.

Nejvíce podnikatelů přibylo po revoluci

V Česku má nyní oprávnění k podnikání 2,07 milionu fyzických osob. Od roku 1990 začalo podnikat 3,4 milionu lidí, z čehož 1,35 milionu své podnikání ukončilo. Největší čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů nastal hned po revoluci. V roce 1990 začalo podnikat přes 300 tisíc fyzických osob a o rok později více než 640 tisíc. V průběhu 90. let minulého století přibývalo na území Česka více než 100 tisíc fyzických osob podnikatelů ročně.

Podle odhadů CRIF vyvíjí podnikatelskou činnost přibližně 70 procent obchodních společností a méně než polovina fyzických osob podnikatelů. „Odhadujeme, že skutečně aktivních je tak přibližně 950 tisíc fyzických osob podnikatelů a 345 tisíc firem,“ upozornil Pirohanič.

Znamená to, že téměř 150 tisíc obchodních společností a více než 1,1 milionu fyzických osob podnikatelů nevykonává žádnou činnost, přestože k ní mají platné oprávnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme