Letošní vánoční nákupy budou skromnější a přes internet

Letošní vánoční útraty zřejmě nebudou rekordní. Češi totiž letos chtějí za vánoční dárky utratit stejně anebo dokonce méně peněz než loni. Mnohem více rodin si také hodlá přesně hlídat svůj vánoční rozpočet a nakupovat chtějí přes internet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodejce s vánočními stromky | Foto: Magazím České noviny

Vyplývá to z aktuálního předvánočního průzkumu společnosti Deloitte, který proběhl najednou v 17 evropských zemích a v Jihoafrické republice.

Z průzkumu vyplývá, že výrazně víc lidí než loni si uvědomuje hospodářskou krizi. Zatímco před rokem tvrdilo 75 procent českých respondentů v průzkumu, že jich se finanční krize přímo nedotkne, dnes si už polovina lidí myslí, že finanční krizi na vlastní kůži pocítí, a tomu chtějí přizpůsobit své vánoční nákupy. Mnohem víc rodin než dřív si proto dopředu stanoví, jakou částku nechtějí při nákupech překročit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu předvánočního spotřebitelského chování v 17 evropských zemích hovořila na Rádiu Česko redaktorka Naďa Bělovská

Na jídle a pití se šetřit nebude

44 procent Čechů v průzkumu uvedlo, že chtějí letos za vánoční dárky utratit méně peněz než loni a téměř polovina z nich má připravenou stejně vysokou částku. Na rozdíl od předchozích let tak tedy letos obchodníci velmi pravděpodobně nezaznamenají růst vánočních tržeb.

Zajímavé ale je, že na jídle a pití Češi ani jiné národy příliš šetřit nechtějí.

"Němci a Švýcaři budou za jídlo a pití utrácet více, rovněž tři čtvrtiny Čechů to tak plánuje také, stejně jako třeba na Ukrajině a jinde ve východní Evropě," zdůrazňuje jeden z partnerů společnosti Deloitte v České republice, Bronislav Pánek.

Nejvíce šetřit budou Španělé, Irové a Britové

Češi letos hodlají v průměru na vánoční nákupy vydat 525 euro, což v přepočtu představuje zhruba 13 500 korun. Nejvíce letos podle průzkumu budou šetřit obyvatelé Ukrajiny, kteří jsou ochotni za letošní Vánoce utratit jen polovinu toho, co Češi a nejvíce štědří budou naopak obyvatelé Lucemburska, kteří za vánoční nákupy plánují utratit dvojnásobek toho, co my, v průměru 1150 euro.

Vůbec nejméně budou však podle Pánka utrácet Španělé, pak Irové a Britové, je to způsobeno značnými dopady ekonomické krize. Překvapivě východní Evropa patrně utratí o něco více než loni.

Hitem budou knihy, peníze a nákupy přes internet

Ve většině zemí pro letošní rok zvítězila jako nejlepší dárek kniha, která je sice tradičním vánočním evergreenem, ale letos se podle autorů studie objevila na více předních příčkách než obvykle i díky relativně nízké pořizovací ceně.

Po celé Evropě se současně za poslední rok zvýšil počet lidí, kteří si pod stromeček místo dárku přejí peníze. Letos je na prvním místě uvedlo 31 procent Čechů, dodává Bronislav Pánek.

Hodně lidí chce letos také s nákupem dárků počkat dokonce až na povánoční slevy, připomíná další z partnerů společnosti Deloitte, Martin Tesař.

S hledáním výhodných cen souvisí i zřejmě rychle rostoucí obliba Čechů nakupovat dárky přes internet. Ta se sice zvyšuje po celém světě, nejčastěji ale internet k nakupování vánočních dárků používají právě Češi, kteří ho nevyužívají jen k porovnávání cen, ale skutečně po internetu nákupy uskutečňují.

Cena je ale podle Martina Tesaře jen jedním z důvodů rychle rostoucí české obliby nakupování přes internet.

"Česká republika představuje určitý fenomén, protože nákup přes internet preferuje 41 procent respondentů. Lidé nemají rádi předvánoční tlačenice, nákup před internet se jim zdá pohodlnější, levnější a je i větší výběr," uzavřel Tesař.

Naďa Bělovská, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme