Letošní zátěžové testy budou pro evropské banky náročnější

Jedenadevadesát evropských bank čekají letos na jaře další zátěžové testy. Mají být přísnější než ty loňské. Dohodli se na tom na schůzce v Bruselu ministři financí evropské sedmadvacítky. Testy provede nově zřízený unijní orgán pro dohled nad bankami. Testy mají zjistit, jestli jsou schopné odolat tlaku, který by musely snést v případě další finanční krize. V loňské zkoušce odolnosti neobstálo pět evropských bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: Marián Vojtek

Jaká kritéria budou muset letos banky splnit, aby prošly zátěžovými testy, bude jasné v březnu. Tentokrát se má zkoušet i to, jak by je zasáhly hluboké finanční problémy v některé z členských zemí Unie.

Samotné testy banky podstoupí v květnu. Podle české velvyslankyně při Evropské unii Mileny Vicenové se dá čekat, že testy budou přísnější, než loni:

„Může tam být poněkud přísnější nastavení, například u kapitálové přiměřenosti. Je také možné, že to bude pro banky náročnější a že se stane, že více bank neprojde.“

Testy se nebudou přímo týkat žádné české banky. Podstoupí je ale zahraniční mateřské společnosti, které české peněžní ústavy vlastní. Proto bude informace o jejich schopnosti udržet se v případných finančních turbulencích na nohách důležitá i pro české bankovnictví.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme