Levice odmítla snadnější podmínky pro zaměstnávání studentů

Podmínky pro zaměstnávání studentů se nezlepší. Poslanci ČSSD a KSČM dnes ve sněmovně při závěrečném schvalování na třetí pokus odmítli zákon o studentských brigádách, který navrhla opoziční ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Tlustý | Zdroj: ČTK

Norma měla změnou zákona o daních z příjmů a zákoníku práce odstranit znevýhodnění studentů, kteří si přivydělávají k řádnému studiu. Zhoršení podmínek loni přinesl zákon o zaměstnanosti.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý označil výsledek hlasování za "naprosto zbytečnou arogantní demonstraci pozic sociální demokracie a komunistů v této sněmovně".

"My jsme nechtěli nic jiného než obnovit výhody pro studentské brigády, které tady byly od nepaměti, a nepodařilo se to. Navíc nám to bylo zamítnuto způsobem, při kterém sociální demokracie a komunisté evidentně porušili jednací řád ve zpochybnění takzvaného hlasování," řekl Tlustý.

To ale sociální demokraté odmítají. Ministr financí Bohuslav Sobotka občanským demokratům vytkl, že jsou jejich návrhy na daňové změny často odůvodňovány způsobem, který nemá s realitou nic společného. Týkalo se to podle něj jak tohoto zákona, tak nedávného návrhu na snížení spotřební daně u pohonných hmot.

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus řekl, že návrh ODS je zbytečný už proto, že studenti dnes mohou využít takzvaných odpočitatelných položek při výpočtu daně. "Za druhé mám za to, že výdělek při studiu je spíše vedlejší záležitost, protože podle mého by studenti měli především studovat a případnou brigádu využít například k doplnění příjmů," dodal Kraus.

Komunisté chtěli novelu vrátit do druhého čtení a tam navržené daňové výhody pro studenty snížit a upravit tak, aby nedošlo k jejich zneužívání. To ale ve sněmovně neprošlo, tak i oni podpořili zamítnutí předlohy.

Vláda normu v dubnu odmítla kvůli tomu, že je mimo jiné v rozporu s koncepcí zákoníku práce, neodůvodněně zvýhodňuje jednu skupinu zaměstnanců a její přijetí by mohlo mít řádově až miliardové dopady na veřejné rozpočty. Vládní unionisté a lidovci odmítnutí normy nepodpořili.

Studenti nyní musejí platit z brigád zdravotní a sociální pojištění. Zaměstnavatelé musejí pojištění zaplatit za každého studenta, který u nich pracuje více než 100 hodin ročně. Pro většinu zaměstnavatelů to podle autorů návrhu na změnu znamenalo vyšší náklady, růst byrokratických nároků a pro studenty omezení příležitostí přivydělat si brigádou na studia.

ODS navrhovala, aby se limit 100 hodin práce studenta ročně pro stejného zaměstnavatele změnil na 100 hodin měsíčně. Navíc navrhla snížit daňové zatížení studentů zvýšením limitu příjmů z 5000 korun na 25.000 korun měsíčně. Sněmovna tento zvýšený limit chtěla se souhlasem ODS nahradit trojnásobkem minimální měsíční mzdy, což by nyní bylo zhruba 22.000 korun.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme