Lhůta pro podání nabídek na koupi Telecomu skončila

Společnosti, které chtějí koupit Český Telecom, podaly závazné přihlášky. Termín vypršel dnes v poledne. O 51 procent ve firmě usilují operátoři Swisscom, Belgacom a Telefónica a také konsorcium finančních investorů ve spojení s France Télécom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český Telecom | Foto: Ceny Thálie

Tyto firmy znají situaci v Českém Telecomu a přesně vědí, o co mají zájem. Vedle dominantního provozovatele pevných linek se totiž prodává také mobilní operátor Eurotel.

"V současné době můžeme říct, že je nejlepší čas na prodej Českého Telecomu," tvrdí analytik společnosti Wood and Company Tibor Bokor, podle kterého je budoucnost telekomunikací v datových službách.

"Co se týče klientů pevných linek, tak Telecomu ubývají, co se týče Eurotelu, tam ta nasycenost vypadá také, že už se moc zvyšovat nebude."

Hodnotu firmy totiž určuje to, kolik lidí využívá jejích služeb. Fond národního majetku ale připomíná, že rozhodujícím kritériem jsou peníze.

"Jediným posuzovaným kritériem bude nabídková cena," říká mluvčí fondu Petra Krainová s tím, že pro osud Telecomu budou klíčové nadcházející dny. "Komise musí nabídky vyhodnotit a vládě vítěze doporučit do 31. března letošního roku."

Očekává se, že za Telecom získáme přes 70 miliard korun. Firma totiž dobře hospodaří a navíc pod její křídla patří i Eurotel. Pokud se ale ministrům nebude nabízená částka líbit, obchod se uskuteční přes kapitálové trhy.

"My si myslíme, že hodnota Českého Telecomu je vyšší, než se v současné době obchoduje, takže pravděpodobnější je přímý prodej," odhaduje analytik Bokor.

Kolik jednotliví zájemci za většinový podíl v Českém Telecomu nabídli, bude jasné zítra večer, po jednání privatizační komise.

Vláda o privatizaci této firmy rozhodne pravděpodobně až po pátečním parlamentním hlasování o nedůvěře kabinetu. V rozhovoru s novináři to v úterý připustil premiér Stanislav Gross a po něm i ministr financí Bohuslav Sobotka.

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme