Návrat zaměstnanců hutě Liberty Ostrava do práce se znovu posouvá o týden. Odboráři psali do Bruselu

Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se opět odkládá o týden, na úterý 23. ledna. Po pondělním jednání s vedením podniku to řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Vyjádření firmy agentura ČTK zjišťuje. Slanina také uvedl, že odboráři poslali v minulých týdnech dopis Evropské komisi a europoslancům. Žádají v něm, aby se situací podniku zabývali.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberty Ostrava a.s.

Liberty Ostrava a.s. | Zdroj: Profimedia

„Je to (odklad návratu do práce) potvrzeno od vedení. Byli jsme ubezpečeni, že se mezi Liberty Ostrava a Tamehem jedná na nejvyšší úrovni,“ řekl Slanina.

Liberty Ostrava už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Zaměstnanci obou firem jsou od loňského 22. prosince doma, protože huť je bez energií. Tameh jejich dodávky zastavil. Návrat lidí do práce se posouval už dvakrát, jako původní termín návratu huť uváděla 3. leden.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má i s dceřinými firmami zhruba 6000 zaměstnanců, Tameh přes 300. Do práce chodí zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o 400 lidí. Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od října má huť v teplém útlumu také svou poslední fungující vysokou pec.

Nutná restrukturalizace

Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty už dříve uvedli, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec.

Tameh skončil loni v prosinci v úpadku, přičemž v insolvenčním návrhu uvedl, že mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí a dluží mu dvě miliardy korun.

Ovzduší se v okolí huti Liberty zlepšilo. ‚Člověk může ven a vidí oblohu,‘ pochvalují si místní

Číst článek

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty. Kvůli značnému zpoždění s platbami hrozil Tameh huti omezením dodávek energií už loni na jaře.

Odboráři podle Slaniny poslali v uplynulých týdnech dopis do Bruselu Evropské komisi. „V kopii jsme to poslali taky našim europoslancům. Požadovali jsme, ať se tou situací zabývají, ať prověří, že všechno bylo v pořádku, když GFG přebíralo od ArcelorMittalu naši firmu, jestli byly všechny stanovené podmínky dodrženy. Nikdo na to ale nereagoval,“ poznamenal Slanina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme