Lichváři stále zdokonalují své postupy. Jak poznat jejich fígle?

Každý pátý Čech přiznává, že není schopen rozlišit lichváře od bezpečného poskytovatele úvěru. 87 procent respondentů se nevyzná ve smlouvách, které podepisují. A toho využívají lichváři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bankovní letáky, úvěry, půjčky | Foto: Eva Odstrčilová

Podle průzkumu agentury GFK pro Navigátor je pro 62 procenta spotřebitelů stále nejdůležitějším parametrem nízký úrok. Problém je v tom, že to lichváři vědí a nabízejí nízké úroky. Ale najdou si jiný způsob, jak si peníze od lidí takzvaně vybrat.

Opticky to vypadá dobře: úvěr je nízký, spotřebitel si spočítá, o co by vypůjčené peníze „přeplatil", a podle toho se rozhoduje. S tím ale současná šedá zóna spotřebitelských úvěrů počítá a nebezpečí jsou skryta v různých detailech. Například v poplatcích za vyřízení půjčky, ve splátkách uváděných nikoliv měsíčně, ale například týdně, aniž by na to poskytovatel úvěru spotřebitele výslovně upozornil, nebo v přemrštěných sankcích za pozdní splátku.

Profesor Michal Mejstřík, který je členem NERVu, proto upozorňuje, že výše úroku by měla být jen jedním z kritérií hodnocení výhodnosti a bezpečnosti daného úvěru.

Důvěryhodnost především

Dalším kritériem je především důvěryhodnost. Jestliže někdo nabízí úvěr na ulici nebo SMS zprávou, rozhodně ji neberte. Zjistěte, zda firma je členem České leasingové a finanční asociace, a ověřte si, kde sídlí. A důkladně prozkoumejte podmínky smlouvy.

Pokud si například chcete půjčit 10 tisíc a chtějí po vás, abyste ručili svým domem, není to v pořádku. Nebo: jsou sankce za opoždění splátky v řádech tisíců, nebo desetitisíců? Chce po Vás společnost poplatek za poskytnutí půjčky předem? To jsou všechno jasné signály, že půjčka bude neseriózní, a pokud podepíšete, jednoznačně ’naletíte‘ lichváři.

Úskalí při podpisu smlouvy

Pokud vám při podepisování smlouvy nedají předsmluvní formulář, okamžitě vstaňte a odejděte. Pokud vám společnost tvrdí, že je běžné nechat prázdná místa ve smlouvě s tím, že se to tam pak doplní, lže! A pokud trvá na okamžitém podpisu, pak je to jednoznačná známka neseriozního jednání.

Vždy máte právo veškeré smluvní podmínky v klidu prostudovat doma. Podrobnější rady najdete na webových stránkách Navigátor bezpečného úvěru, jejichž vznik iniciovali členové NERVu. Ale důležité je, aby byl člověk soudný. Jestliže mu zavedená společnost nebo banka odmítne půjčit, protože už je třeba zadlužený jinde, tak určitě dobře ví, že by nebyl schopen splácet. A v tom případě si prostě jinde nepůjčovat.

Když někdo nabízí peníze zdánlivě snadno a levně, není to výhra, ale s největší pravděpodobností spolehlivá cesta do dluhové spirály, ve které člověk může přijít o všechen majetek.

Jitka Hanžlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme