Lidé dostanou odměnu za udání firmy s nelegálním softwarem

Česká pobočka protipirátské organizace BSA nabídne finanční odměnu za udání softwatového pirátství ve firmách. Ta dosáhne až 10 procent z vysouzeného odškodnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Organizace tak reaguje na velký počet anonymních udání většinou z řad bývalých zaměstnanců.

„Lidé, kteří by přišli s takovým oznámením a ve firmě by se nelegální software opravdu našel, tak by dostali určité procento z odškodnění těch výrobců softwarů. Slibujeme si od toho jediné a to, že ubude anonymů a budou se na nás obracet lidé opravdu s velkými rybami,“ říká Jan Hlaváč z BSA.

Postihování firem, které nelegální software využívají, se také zjednoduší. Důvodem je nový zákon o trestní odpovědnosti firem, který umožňuje stíhání celého podniku, a ne jen konkrétních osob.

Podle protipirátské organizace BSA se také zřejmě zvýší výše odškodnění, které firmy musejí platit. Majitelé firem se už nemohou vymlouvat, že nelegální program si stáhli na počítač sami zaměstnanci.

„V minulosti bylo potřeba najít konkrétního člověka, který nelegální software instaloval, případně k tomu dal pokyn. Okamžiku, kdy je firma již trestně zodpovědná, je možné stíhat firmu jako takovou. Promítne se to hlavně ve zkrácení doby vyšetřování," upřesňuje Jan Hlaváč.

Tomáš Medek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme