Lidé mají poslední šanci přidat se k výzvě žádající vrácení poplatků od bank

Ještě po Velikonocích mají klienti bank možnost připojit se k těm, kteří žádají vrácení bankovních poplatků za vedení úvěrových a hypotečních účtů. I když lhůta pro zaslání plné moci oficiálně vyprší už 31. března, několik dní je budou iniciativy bojující za vrácení poplatků ještě přijímat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V příštím týdnu se totiž budou v právních kancelářích zaslané plné moci teprve kompletovat. K sestavení výzvy pro banky přikročí většina právníků až ve chvíli, kdy budou mít všechny podklady připravené. Šance poslat plnou moc je tedy i na začátku příštího týdne.

„Lidé mají možnost na začátku příštího týdne ještě stále posílat, není to dogmaticky dáno, že co přijde po 31., tak už se tím nebudeme zabývat. To samozřejmě takto ne. My budeme zpracovávat všechny plné moci, které k nám dojdou,“ říká podnikatel a provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji proti bankovním poplatkům informovala redaktorka Barbora Kreuzerová

Kolik lidí zatím na výzvu o možnosti vrácení poplatků za vedení hypotečního nebo úvěrového účtu reagovalo, bude jasné až ve chvíli, kdy všechny iniciativy budou mít plné moci spočítané. První odhady už jsou ale známé.

„My to přesné číslo zveřejníme příští týden, až se uzavře sbírání plných mocí. Mohu říct, že v této chvíli se to pohybuje někde mezi 50 a sto tisíci,“ odhaduje Nacher.

Kolik by banky vrácení poplatků takovému množství klientů stálo, se dá spočítat jen velmi těžko. Každý klient má poplatky jinak vysoké a také je platil různě dlouho. Mohlo by se ale jednat o stovky milionů korun. Ve sporu s bankou o vrácení poplatků jako první uspěl právník Petr Němec.

Může dojít i na soud

„Soud rozhodl tak, že ano, toto je nepřiměřená podmínka, spotřebitel je zbytečně nucen mít nějaký úvěrový účet a platit za nějakou službu, kterou nepotřebuje. On vlastně platí za to, co slouží jen té bance. Ta banka tu správu úvěru dělá jen pro sebe, aby v tom měla pořádek. A proto soud rozhodl, že toto je nepřiměřená podmínka ve smlouvě a je neplatná. A banka tento poplatek nemůže účtovat,“ popisuje Němec.

Co se bude dít ve chvíli, kdy budou plné moci nespokojených klientů zkompletovány? „Po jejich zpracování vyzveme banky potom za všechny klienty. V případě, že ty banky reagovat nebudou, pak už je jedině cesta soudní. A v takovém případě bychom klienty vyzvali k zaplacení soudního poplatku, čímž by oni projevili vůli jít do soudního sporu,“ říká Patrik Nacher.

Pokud by klient od banky soudně vymáhal částku do 10 tisíc, pak by soudní poplatek činil 400 korun, pokud by šlo o částku do dvaceti tisíc, bude klient vyzván k uhrazení 800 korunového poplatku.

Barbora Kreuzerová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme