Lidé omezují výdaje na cestování

Češi letos omezili výdaje na dovolenou, a na oplátku, do Česka zamíří méně zahraničních turistů než v uplynulých letech. Alespoň na Silvestra a Nový rok, což jinak bývá nejvytíženější období roku, především v Praze. Podle odhadů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur půjde o zhruba desetiprocentní meziroční pokles. Pokles tržeb by pak měl dosáhnout až patnácti procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turisté na Vyšehradě fotografují | Foto: Marián Vojtek

Co se týče zahraničních dovolených Čechů, prodalo se o zhruba 350 tisíc zájezdů méně a tržby cestovních kanceláří tak klesly z 15 na 12 miliard korun.

"Já mám ještě pesimističtější údaje. Vycházíme především z čísel Českého statistického úřadu a podle jeho údajů vycestovalo v loňském roce na zájezdy do zahraničí dva a půl miliónu českých občanů a letos předpokládáme pokles o půl miliónu," vypočítává analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestovním ruchu v České republice i ve světě mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

"Hlavním důvodem je určitě celosvětová ekonomická krize, ale nesmíme pominout i prasečí chřipku, která zejména v podzimním období sehrála v cestování občanů celé Evropy významnou roli," pokračuje analytik.

Hoteliéři jdou s cenou dolů

Na Silvestra a Nový rok bude v Praze zřejmě řada hotelů zčásti prázdných. "Ještě důležitější, než pokles počtu turistů, je pokles cen za ubytování, v Praze až o 30 procent. Současná cenová politika pražských hoteliérů kazí cenovou politiku cestovního ruchu v celé České republice," říká analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

V letošním roce k nám přijede 85 procent turistů individuálně. Skupinový cestovní ruch, který dominoval po celá 90. léta, se úplně obrátil. 75 procent turistů k nám přicestuje z Evropské unie.

"Po konci krize bude nicméně na celém světě cestování pokračovat příznivými indexy. Světová organizace cestovního ruchu předpokládá růst o čtyři až pět procent," dodává optimisticky Jaromír Beránek.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme