Lidé s příjmy do 30 tisíc se zřejmě dočkají snížení daní

Nižší daně pro 4 miliony lidí - to je záměr vládní novely zákona o daních z příjmů, která je po dnešku v Poslanecké sněmovně před konečným hlasováním. Podle předlohy by se měli lidé s měsíčními příjmy do 30 tisíc korun dočkat roční daňové úspory okolo 3 až 4 tisíc korun. Definitivně rozhodnou poslanci o této předloze příští úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání Sněmovny | Foto: ČTK

Sociální demokraté chtějí, aby Sněmovna schválila snížení daní ještě do konce roku, aby zákon mohl platit hned od ledna 2006. Normu i dnes kritizovali opoziční občanští demokraté.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý zopakoval, že vládní návrh bere lidem motivaci. "V systému daně s takzvanou daňovou progresí totiž platí zajímavé poučení pro občany - vyděláte-li více, stát vás více zdaní."

S tím nesouhlasí poslanec vládní KDU-ČSL Tomáš Kvapil. "Ten zákon nikomu daně nezvyšuje a těm nejpotřebnějším jsou daně snižovány, což je dobře."

Také šéf poslanců ČSSD Michal Kraus je přesvědčený o tom, že vládní návrh lidé s nižšími příjmy uvítají. "Přičemž ten návrh je koncipován tak, že dokonce i těm občanům, kteří jsou v těch nejvyšších daňových sazbách, sice mírně, ale přesto daně klesnou."

Vlastimil Tlustý z ODS ale tvrdí, že daňová zátěž v zemi je vysoká, a proto by daně měly být sníženy všem. To podle něj splňuje rovná daň, kterou právě ODS dlouhodobě prosazuje. Její zavedení ale občanští demokraté nepovažují v současné politické situaci za reálné. Proto podali pozměňovací návrh, který o tři procenta snižuje sazby ve všech daňových pásmech.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme