Lidé s příjmy do 30 tisíc se zřejmě dočkají snížení daní

Nižší daně pro 4 miliony lidí - to je záměr vládní novely zákona o daních z příjmů, která je po dnešku v Poslanecké sněmovně před konečným hlasováním. Podle předlohy by se měli lidé s měsíčními příjmy do 30 tisíc korun dočkat roční daňové úspory okolo 3 až 4 tisíc korun. Definitivně rozhodnou poslanci o této předloze příští úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání Sněmovny | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté chtějí, aby Sněmovna schválila snížení daní ještě do konce roku, aby zákon mohl platit hned od ledna 2006. Normu i dnes kritizovali opoziční občanští demokraté.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý zopakoval, že vládní návrh bere lidem motivaci. "V systému daně s takzvanou daňovou progresí totiž platí zajímavé poučení pro občany - vyděláte-li více, stát vás více zdaní."

S tím nesouhlasí poslanec vládní KDU-ČSL Tomáš Kvapil. "Ten zákon nikomu daně nezvyšuje a těm nejpotřebnějším jsou daně snižovány, což je dobře."

Také šéf poslanců ČSSD Michal Kraus je přesvědčený o tom, že vládní návrh lidé s nižšími příjmy uvítají. "Přičemž ten návrh je koncipován tak, že dokonce i těm občanům, kteří jsou v těch nejvyšších daňových sazbách, sice mírně, ale přesto daně klesnou."

Vlastimil Tlustý z ODS ale tvrdí, že daňová zátěž v zemi je vysoká, a proto by daně měly být sníženy všem. To podle něj splňuje rovná daň, kterou právě ODS dlouhodobě prosazuje. Její zavedení ale občanští demokraté nepovažují v současné politické situaci za reálné. Proto podali pozměňovací návrh, který o tři procenta snižuje sazby ve všech daňových pásmech.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme