Lidé se rok od roku méně pojišťují. Přístup k pojistkám se liší i podle pohlaví
Na pojištění proti úrazu nebo ztrátě zaměstnání myslí pořád méně lidí. Podle Asociace českých pojišťoven si až třetina lidí nepřipouští rizika, před nimiž by se měla chránit. Rozdíly v přístupu k pojistkám jsou i mezi muži a ženami.
Počet pojištěných v Česku dlouhodobě klesá. Loni Češi uzavřeli o 100 tisíc životních pojistek méně než v předchozím roce.
Mezi těmito lidmi je i pan Štefan z Prahy, kterého pojištění vůbec nezajímá. Jak sám říká, pojištění platí jen ze státního donucení:
„Nemám žádnou životní pojistku ani pojištění majetku. Každopádně je dobré mít nějakou finanční jistotu, kdyby se vám náhodou něco stalo. Myslím si ale, že nelze žít s tím, že se vám něco přihodí.“
Proč nedůvěřuje pojišťovnám, vysvětluje Murphyho zákonem: „Pojistíte-li se proti povodni, tak zaručeně vyhoříte. To by se člověk musel pojistit proti úplně všemu.“
Jak často se Češi pojišťují a proč k pojistkám jinak přistupují muži a ženy, zjišťoval redaktor Michael Rozsypal
Většina lidí se nejvíce bojí závažných onemocnění, ztráty zaměstnání nebo vážného úrazu. Pojištěním se chrání přibližně dvě třetiny Čechů. Největší zájem o pojištění mají lidé vzdělanější a bohatší. Nejčastěji muži ve věku 31 - 40 let. Mladší lidé patří naopak mezi ty, kteří si pojistky uzavírají nejméně.
Průzkum Asociace českých pojišťoven přitom ukázal, že muži se vyznají v pojistkách lépe než ženy. Sjednávají si je častěji a rozhodují se podle informací, které si sami opatří.
„Muži více hledají informace na webových stránkách a více využívají elektronických zdrojů informací, protože méně upřednostňují osobní kontakt,“ vysvětluje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.
Naopak ženy více spoléhají na své partnery, starají se hlavně o pořádek ve smlouvách a dají na doporučení. Potvrzuje to paní Jana z Prahy. „Mám životní pojistku, a to díky svému finančnímu poradci, kterému naprosto důvěřuji,“ říká.