Lidé si stále více pořizují stavební spoření

Lidé si šetří na bydlení ve spořitelnách stále víc, přestože to v budoucnu nebude tak výhodné jako nyní. Vláda totiž rozhodla, že příspěvek na stavební spoření od státu klesne o polovinu, ze tří tisíc korun na patnáct set korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Podle Lidových novin například Raiffeisen stavební spořitelna zaznamenala v září sedmatřicetiprocentní nárůst v počtu nových smluv. Překvapivý nárůst zájmu potvrdila i Českomoravská stavební spořitelna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Petr Dufek ve Světě o jedné.

Přitom je podle předsedy Asociace stavebních spořitelen Vojtěcha Lukáše padesátiprocentní snížení příspěvku příliš razantní a v rozporu s programem všech stran.

„Když se podíváme na vývoj stavebního spoření v zahraničí, jako je Rakousko a Německo, tak tam samozřejmě postupem času došlo ke snížení státní podpory. My jsme ani v roce 2004, když došlo ke snížení státního příspěvku, tento krok výrazně nerozporovali. Protože pro stavební spoření je podstatné, aby došlo k akumulaci dostatku zdrojů pro poskytování úvěrů,“ řekl Lukáš.

Nicméně analytika ČSOB Petra Dufka zvýšený zájem lidí o stavební spoření nepřekvapuje. „Stavební spoření stále zůstává oblíbenou formou spoření a také oblíbeným způsobem financování bydlení. Nyní se o něm hodně hovořilo, takže se o něj lidé začali více zajímat,“ podotkl Dufek.

Kampaň spořitelen

Stavební spořitelny už dokonce spustily masivní kampaň na podporu spoření. Některé z nich klientům slibují, že si nyní uzavřením nové smlouvy zajistí staré, výhodnější podmínky, což ale není pravda. Klienti se tím nicméně podle Dufka nenechají zmást.

Doposud naspořené prostředky mohli klienti používat za jakýmkoliv účelem. Od roku 2012 se přitom uvažuje o tom, že se striktně příspěvek od státu podmíní tím, že prostředky skutečně budou využity na bytové účely: koupě nebo rekonstrukce bytu či domu.

„Návrh této změny vychází z naprostého nepochopení. Vždy, když máte stavební spoření, tak potřebujete, aby si část klientů nebrala úvěr a nechtěla si koupit nový byt. Protože část těch peněz skutečně potřebujete k tomu, abyste mohl financovat například lidi, kteří si berou překlenovací úvěr,“ vysvětlil Dufek.

Martin Křížek, Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme