Lidé utrácejí méně a méně

Lidé utrácejí v obchodech stále méně peněz hlavně kvůli pomalu rostoucím mzdám. Tržby obchodníků se v únoru zvýšily meziročně jen o jedno procento, to znamená větší než pětiprocentní zpomalení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup | Foto: Jan Rosenauer

Češi utrácejí méně především proto, že jim pomalu rostou mzdy. To znamená, že i pomaleji zvyšují své útraty. "Přeci jenom většina prostředků, které použivají rodiny k útratám pocházejí z výdělků, nikoli z půjček. Proto tempo růstu mezd je klíčovým faktorem v rovnici útrat," vysvětlil David Marek ze společnosti Patria online.

Pro ekonomiku to v prvním čtvrtletí tohoto roku nevěstí podle analytiků nic dobrého a bude nutné přehodnotit dřívější optimistické prognózy jejího vývoje.

Mezi velkými obchodními řetězci tak začíná nová válka o zákazníky v podobě snižování cen. Některé z obchodů se dokonce začaly ve svých inzerátech opírat o porovnávání cen mezi sebou a konkurencí, aby přilákaly co nejvíce zákazníků. Obětí cenové války jsou miliardové zisky, o které obchodníci nyní přicházejí.

Markéta Hýlová, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme