Lidé v době stávky méně pracují a spotřebovávají. Někteří na protestech ale vydělají

O půlnoci v Česku začala stávka odborářů. Vyjadřují nesouhlas s reformami, které prosazuje kabinet premiéra Petra Nečase. Vláda se pokusila s odboráři domluvit. Ministerstvo financí dokonce využilo soudní verdikt k jejímu oddálení. Nakonec se ale Česká republika stávce nevyhnula. Vlaky nejezdí, další hromadná doprava funguje v omezeném režimu. A odboráři - a nebo obecněji lidé nespokojení s politikou vlády - vyšli do ulic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění odborů proti vládním reformám a na podporu stávky v dopravě na Palackého náměstí v Praze

Shromáždění odborů proti vládním reformám a na podporu stávky v dopravě na Palackého náměstí v Praze | Foto: Filip Jandourek

Stávka znamená výrazné ekonomické ztráty, řekl Rádiu Česko Pavel Sobíšek z UniCredit Bank:

Přehrát

00:00 / 00:00

O půlnoci v Česku začala stávka odborářů. Ekonomický dopad komentuje Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

„Když vezmeme v potaz, že tři milióny lidí v Česku jsou stávkou v dopravě nějakým způsobem omezeni, znamená to, že tito lidé dnes budou méně pracovat a také budou méně spotřebovávat. To znamená, dopad bude na ekonomiku z obou stran: ze strany poptávky i ze strany nabídky.“

Škody by mohly být v miliardách korun, jen turistický průmysl má přijít podle společnosti Mag Consulting o 2,5 miliardy. Podle Sobíška bude ztráta o něco nižší:

„Ale dá se čekat, že to bude ztráta v řádu miliardy korun. To znamená, že dva takto prostávkované dny mohou snížit letošní růst ekonomiky o 0,1 procentního bodu.“

Na stávce mohou ale vydělat různé firmy, třeba soukromí dopravci těžko prodělají.

„Zároveň i platí, že například taxislužba by mohla mít tržby o něco vyšší než obvykle. Nicméně celkový obrázek je takový, že lidé vědí, že v dopravě bude problém, a budou se dopravě spíše vyhýbat. To znamená, celkově tržby v dopravě půjdou dolů a s tím souvisí řada dalších služeb, třeba restaurační zařízení a podobně,“ dodal ekonom.

Srovnání situace České republiky například s Řeckem, kde se včera uskutečnila generální stávka se střety v ulicích, není na místě.

„Řecko je opravdu zemí na pokraji kolapsu. Ve Španělsku zasáhly reformy pracující dramaticky a potýká se s 20procentní nezaměstnaností. Naproti tomu Česko dělá velice mírné kroky, kterými chce ozdravit veřejné finance tak, aby se problém nedostal do neřešitelných dimenzí v budoucnu. Takže já opravdu nerozumím ekonomicky proti čemu stávkujeme,“ uzavřel Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Marián Vojtek, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme