Lidem, kteří pracovali za federace na Slovensku, by měl být dorovnán důchod

Lidé, kteří pracovali před rozpadem federace na Slovensku, případně pro slovenské firmy, a mají kvůli tomu nižší starobní důchody, by se mohli v budoucnu z rozhodnutí vlády dočkat dorovnávacího příplatku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na ten by měli nárok lidé, kteří v bývalém Československu odváděli sociální poplatky alespoň 25 let a alespoň rok za existence samostatné České republiky před rokem 1996. Dorovnávací příplatek by se vyplácel spolu s českým důchodem jako samostatná dávka.

Žadatelé, kteří budou chtít dorovnávací přídavek pobírat, si o něj musí zažádat u České správy sociálního zabezpečení a poté uvést, jaké výše dosahuje jejich slovenský důchod. Průměrně by příplatek mohl činit kolem 1100 korun měsíčně.

Na podzim 2011 přitom kvůli vyjádření Soudního dvora EU přestalo Česko nižší slovenské penze Čechům doplácet. Soudní dvůr totiž uvedl, že aby se nejednalo o diskriminaci, musel by být důchod dorovnán i lidem z jiných států unie, kteří v Československu pracovali, ale penzi mají menší.

Jana Zemanová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme