Lidí bez práce je zase o něco víc

Nezaměstnanost v České republice stále mírně roste. Podle pravidelného čtvrtletního šetření Českého statistického úřadu bylo u nás ke konci března bez práce 7,6 procenta práceschopných lidí. Řady nezaměstnaných se tak během posledních čtyř čtvrtletí rozšířily o 30 tisíc osob. Nejvíce nezaměstnaných je i nadále mezi absolventy základních škol a středních škol bez maturity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Jak Radiožurnálu řekla analytička Helena Horská z České spořitelny, v letošním roce se může počet nezaměstnaných ještě mírné zvýšit.

"Podle našich předpokladů by míra nezaměstnanosti měřená podle metodiky ILO (tedy podle definic Mezinárodní organizace práce, pozn. red.) měla i v následujících měsících růst. Růst nebude nijak dramatický. Většina nezaměstnaných přechází do soukromého podnikání, zakládá vlastní živnost či se účastní na rodinném podnikání. Nemyslím si, že by míra nezaměstnanosti měřená podle metodiky ILO přesáhla 7,8 procenta v nejbližších měsících."

Údaje ministerstva práce a sociálních věcí, které přicházejí od jednotlivých úřadů práce, hovoří o desetiprocentní míře nezaměstnanosti. Statistici ale na rozdíl od úřadů práce za nezaměstnané nepovažují ty registrované uchazeče o zaměstnání, kteří někde pracují na částečný úvazek nebo si přivydělávají "načerno".

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme