Lidí bez práce nepatrně ubylo, inflace mírně klesla

Nezaměstnaných v listopadu nepatrně ubylo, ve srovnání s loňskem hledalo minulý měsíc práci o 3300 lidí méně. Míra nezaměstnanosti ale přesto zůstala na říjnových 8,9 procenta. Spotřebitelské ceny se v listopadu mírně snížily. Oproti říjnu poklesly o desetinu procenta. Zpomalil se také meziroční růst spotřebitelských cen na 2,9 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uchazeči o práci | Foto: Český rozhlas

Bez práce je v České republice momentálně téměř 518 tisíc lidí. Podle ministerstva práce a sociálních věcí už začíná počet nezaměstnaných pozitivně ovlivňovat nový zákon o zaměstnanosti. Podle hlavního ekonoma Volksbank CZ Vladimíra Pikory má ale mírné zlepšení na trhu práce jiný důvod.

"Nedomnívám se, že změna zákonů v poslední době by nějakým zásadním způsobem přispěla ke zlepšení na trhu práce. Spíše se domnívám, že za zlepšením situace stojí vývoj ve světě a to, že česká ekonomika v posledních kvartálech rychle roste," řekl Pikora Radiožurnálu.

Spotřebitelé v listopadu nakupovali o něco levněji než v říjnu. Spotřebitelské ceny se totiž meziměsíčně snížily, i když jen o pouhou desetinu procenta. Ve srovnání s loňskem ale ceny zůstávají téměř o tři procenta vyšší. Vyplývá to z dnešních informací Českého statistického úřadu.

Hlavním důvodem listopadového mírného snížení cen byly podle analytičky Raiffeisen bank Heleny Horské levnější pohonné hmoty.

"Klesaly ale také ceny za alkoholické nápoje, bytové vybavení domácností, za služby v telekomunikacích a poštách. V meziročním srovnání stále levněji lze pořídit především odívání, obuv, ale také běžné vybavení domácností, jako je elektronika popřípadě mobilní telefony."

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme