Lidí bez práce opět ubylo. Zřejmě ne nadlouho

Nezaměstnanost ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhla 6,6 procenta. Vyplývá to ze šetření Českého statistického úřadu. Meziročně podle průzkumu nezaměstnanost klesla o půl procentního bodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Statistici se dokonce domnívají, že jde o nejnižší počet nezaměstnaných od 2. čtvrtletí 2009. Statistický úřad zveřejňuje míru obecné nezaměstnanosti; míru té registrované zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v příštím týdnu.

Podle ekonoma Komerční banky Miroslava Frayera se podle očekávání zlepšila situace především v průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na trhu práce komentoval ve Světě o deváté ekonom Komerční banky Miroslav Frayer

„Ohledně nějakých dalších signálů, já si myslím, že tato statistika jich příliš nenabízí. Ale pokud se podíváme na statistiku z úřadů práce, tam je evidentní úbytek volných pracovních míst za září, a to by mohlo indikovat možné zhoršení do budoucna,“ poznamenal
Frayer ve Světě o deváté.

Podle něj je třeba se připravit na to, že lidí bez práce bude v souvislosti s očekávaným zpomalením české ekonomiky v příštím roce přibývat.

„Řekl bych, že je poměrně reálné, že míra nezaměstnanosti dále poroste, protože ekonomické zpomalení se netýká jen české ekonomiky, ale prakticky celého světa, a to umocňuje to zhoršování na trhu práce.“

Nezaměstnanost tak podle něj zřejmě neporoste jen v důsledku sezónních vlivů, ale i ostatních faktorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Petr Zahradník mluví o nezaměstnanosti ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Obecně v zimních měsících dochází k nárůstu nezaměstnanosti, zejména kvůli úbytku pracovních míst v zemědělství nebo stavebnictví.“

„A jak jsem už naznačil, obávám se, že ta nezaměstnanost neporoste jen kvůli těmto faktorům, ale také právě kvůli zmíněnému ekonomického zpomalení. A ta reakce firem na horší vyhlídky může přijít poměrně rychle,“ domnívá se Miroslav Frayer, který očekává, že nezaměstnanost se zvýší razantněji než třeba v loňském roce.

Analytik České spořitelny Petr Zahradník vidí za poklesem nezaměstnanosti skutečnost, že stále „šlape“ český průmysl, zejména exportně orientovaný, a generuje nová pracovní místa.

„Až se projeví v současné době velmi negativní zprávy z Německa a případně se oslabí exportní výkon české ekonomiky, tak už to bude horší,“ řekl Petr Zahradník.

Naďa Bělovská, mta, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme