Lidí bez práce v květnu podle odhadů dál ubylo

Počet nezaměstnaných v květnu klesl až o 26 tisíc. Míra nezaměstnanosti se tak snížila z 8,6 na 8,3 procenta - odhadují to analytici. Přesná čísla dnes zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

„Tento pokles je způsobený hlavně sezónností,“ myslí si analytik GE Money bank Petr Gapka. „Dále startují sezónní práce v zemědělství a ve stavebnictví. Nečekáme, že by nezaměstnanost klesala výrazněji díky tomu, že se dále zotavuje ekonomika, roste průmyslová a stavební výroba. To jsou efekty které spíše převážily v minulých měsících,“ vysvětluje.

Mezi nezaměstnané se řadí úředníci z „pracáků“

Podle odhadů tedy nezaměstnaných ubude, jenže opačným směrem statistiku ovlivní sami zaměstnanci úřadů práce. Například v Pardubickém kraji po dubnové reorganizaci přišlo o místo 60 zaměstnanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvěk Drahomíry Bačkorové z pardubického úřadu práce

O místo přišli hlavně úředníci, kteří měli na starosti ekonomické záležitosti nebo správní činnosti. Právě v těchto oblastech došlo ke sjednocení do jednoho centra. S hledáním práce to nebudou mít jednoduché. „Zaznamenali jsme i řízení, kde bylo 50, 60 přihlášených,“ potvrzuje obtížnost hledání práce Martin Růžička z pardubické radnice.

Navíc reorganizace na úřadech práce teprve ještě dobíhají, takže nezaměstnaných úředníků může ještě přibýt.

Tomáš Medek, Michal Šenk, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme