Lidovci chtějí změny v EET, navrhují vyjmout farmářské trhy a malé živnostníky

Vládní KDU-ČSL předloží ve sněmovně vlastní návrh změn v elektronické evidenci tržeb. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že vyňati by měli být všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a "ti, kteří si pouze přivydělávají". Systém by se podle něj měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

„Pokud uplatňují paušál a slevu na poplatníka, stejně neplatí žádnou daň, pak nemá ani smysl, aby měli EET," vysvětlil Bělobrádek navrhovanou hranici.

Návrhy, které dnes KDU-ČSL představila ministru financí Andreji Babišovi, podle Bělobrádka tvoří logický celek. Potom, co Babiš přišel s vlastními návrhy změn, podle lidovců neplatí argument, že nejsou v zákoně možné žádné výjimky.

Vynětí e-shopů a těch, kteří se přihlásí k daňovému paušálu 250 tisíc korun, jak navrhuje ministr financí, podle KDU-ČSL není dostačující. Nezabrání zániku podnikání v malých obcích.

„Navrhneme také, aby vyloučeni byli všichni plátci paušální daně, ne pouze ti, kteří mají 250 tisíc korun obrat," uvedl Bělobrádek.

S tímto podle něj nesouhlasí ministerstvo financí, protože pokud by o vynětí požádali všichni, zahltilo by to finanční správu. O této možnosti jsou lidovci ještě připraveni jednat.

Kalousek přirovnal EET ke koncentračnímu táboru. Za nevhodný příměr se omluvil

Číst článek

Dvě vlastní změny v systému chce Babiš navrhnout ve sněmovně ve středu při projednávání vládního daňového balíčku. Vládní ČSSD ho kritizuje, mimo jiné se obává, že poslanci přijdou s dalšími návrhy, což způsobí chaos.

Podle lidovců mají návrhy změn své ratio. Odvolávají se na koaliční smlouvu, podle níž mají pokladny být zavedeny u vybraných skupin podnikatelů, nikoli plošně.

„Chceme, aby se platily daně, aby se přiznávaly daně, a zároveň nechceme ničit ty podnikatele a živnostníky, u nichž daňové úniky nehrozí, protože už podle platných zákonů daň buď legálně neplatí, nebo si vydělávají pouze příležitostně, případně jsou v jiném režimu, jako je například paušální daň. Pro tyto skupiny obyvatel je to pouze komplikací," vysvětlil návrhy Bělobrádek.

Podle zákona začnou elektronickou evidenci tržeb používat nejprve podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách, to už od čtvrtka. V první vlně se tak nový systém dotkne 40 tisíc podnikatelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme