Lídři EU se předběžně dohodli na nových pravidlech finančních trhů

Lídři Evropské unie se v Berlíně radili o společném postoji před klíčovou schůzkou skupiny G20 v Londýně. I za účasti českého premiéra Mirka Topolánka dnes došli k souboru sedmi opatření, která mají přispět k lepší regulaci finančních trhů i úspěšnému boji s hospodářskou krizí. Společný postoj sedmadvacítky se má doladit příští týden na summitu v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přípravný summit lídrů EU v Berlíně | Zdroj: ČTK

Všechny finanční trhy, všichni aktéři i všechny finanční produkty, hedgeové fondy nevyjímaje, mají podléhat nejen národnímu, ale taky přísnému nadnárodnímu dohledu. Těm zemím, které pravidla nebudou respektovat nebo budou bránit mezinárodní spolupráci, hrozí sankce. To se týká hlavně takzvaných daňových rájů.

Dále se dohodlo, že by si banky měly v lepších časech vytvořit dodatečné "kapitálové nárazníky", aby mohly v budoucnu lépe čelit otřesům na finančních trzích. Mezi ambiciózní návrhy patří i navýšení finančních zdrojů Mezinárodního měnového fondu na 500 miliard dolarů, aby tato organizace byla schopná nejen pomáhat zemím postiženým krizím, ale taky přijímat preventivní opatření.

Často skloňovaným výrazem těchto dnů je protekcionismus při řešení dopadů hospodářské krize. Ve společném komuniké lídrů EU stojí, že by evropské země měly v boji s důsledky hospodářské krize přijímat pouze taková opatření, která budou jen zcela minimálně porušovat podmínky hospodářské soutěže a že se stejné chování očekává i do dalších zemí G20. To znamená jasný závazek společného postupu proti protekcionismu, ale zároveň i určitá zadní vrátka.

Český premiér Mirek Topolánek upozornil, že první zkušenosti s národními protikrizovými plány, například na pomoc automobilkám, se budou vyhodnocovat teprve příští týden. Údajné zhoršení vztahů s Francií kvůli ochranářským opatření Francie označil Topolánek za spíše mediální než skutečný problém.

"Některé země navrhují šrotovné, některé země navrhují přímo dotační pomoc, některé země jako České republika navrhují zrychlené odpisy, a právě diskuze o těchto opatřeních bude příští týden jednou z částí našich rozhovorů. Já se nedomnívám, že by to mělo vnášet mezi země jakýkoliv problém, a celá ta diskuze, která spíš mediálně zkomplikovala moje vztahy s Nicolasem Sarkozym, tak je za námi," uvedl Topolánek.

K tématu si přečtěte také:
Česko v EP znovu varovalo před protekcionismem při řešení krize
Evropská komise prověří plánovanou podporu francouzských automobilek
Česko svolává na 1. březen mimořádný summit evropských lídrů
Sarkozy už netrvá na záměru stěhovat automobilky zpět do Francie
Česko chce evropskou koordinaci pomoci automobilkám
Sarkozyho kritika ohrožuje podle Topolánka ratifikaci Lisabonu
Sarkozy chce vrátit výrobu francouzských aut zpátky domů, třeba z Česka

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme