Smelík z Liglassu musí státu splatit osmimilionový dluh, potvrdil soud. Rozsudek je pravomocný

  • Podnikatel Michael Smelík a jeho bratr musejí zaplatit státní Českomoravské záruční a rozvojové bance víc než osm milionů korun kvůli nesplacenému úvěru pro Smelíkovu firmu Liglass. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze.
  • Firma úvěr na podporu vstupu na zahraniční trhy dostala od banky v roce 2005, skončila ale v konkurzu. Napsal to ve středu server iHned.cz.
  • Smelíkova jiná firma Liglass Trading se loni dostala do povědomí, když po přímluvě hradního kancléře Vratislava Mynáře získala projekt v Kyrgyzstánu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Smelík, majitel Liglass Trading | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Společnost Liglass dostala od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) úvěr 3,15 milionu korun, úrok byl jedno procento a splácet měla firma začít až po šesti letech. Před svým úpadkem zaplatila ale jen několik desítek tisíc korun. Věřitelé Liglassu přihlásili pohledávky za 170 milionů korun, z toho ČMZRB včetně úroků 7,5 milionu.

Kyrgyzstán má zájemce o miliardovou zakázku na elektrárny, které měl postavit český Liglass

Číst článek

Placení po Michaelu Smelíkovi a jeho bratrovi Reném záruční banka vyžaduje, protože se za úvěr zaručili bianco směnkou. Bance dal před více než dvěma roky za pravdu Městský soud v Praze, vrchní soud nyní verdikt potvrdil. „Předložená směnka je platná a žalobce má právo na zaplacení uvedené směnečné sumy včetně patřičných úroků,“ uvedla pro server iHned.cz soudkyně Kateřina Černá.

Smelík je podle serveru přesvědčen, že nakonec nic platit nebude. „Ručitelský závazek nevznikne, protože insolvenční správce to zaplatí z konkurzní podstaty,“ řekl podnikatel.

Hrad si vzal peníze za dohledání Mynářových dopisů neoprávněně, měl by je vrátit, míní Kužílek

Číst článek

Insolvenční správkyně dosud zkoušela prodat nemovitosti Liglassu na Železnobrodsku, vítěz dražby ale nezaplatil. Navíc není jasné, jaký podíl ze zpeněžení by mohla dostat ČMZRB.

Spřízněná společnost Liglass Trading loni v červenci po Mynářově přímluvě získala v Kyrgyzstánu projekt za zhruba 12 miliard korun na stavbu elektráren. V daném oboru přitom nepodnikala a s podobně velkou zakázkou neměla zkušenosti.

Kyrgyzští činitelé později oznámili, že Liglass Trading nezaplatil dohodnutou sumu za práce, které už byly v projektu provedeny. Kyrgyzstán proto od smlouvy odstoupil. Firma podle informací médií darovala 200 000 korun Straně práv občanů v době, kdy byl Mynář jejím předsedou. Mynář spojitost daru s doporučením odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme