Lom ČSA dosáhl limitů těžby hnědého uhlí. Horníci vytěžili poslední kubík skývky

Lom ČSA na Mostecku dosáhl limitů těžby hnědého uhlí. Za ně už dál těžaři pokračovat nemůžou. Vláda je loni neprolomila. Proto v úterý horníci vytěžili poslední kubík skrývky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lom ČSA na Mostecku dosáhl limitů těžby hnědého uhlí | Foto: Jan Bachorík

„Rozhodnutí vlády o tom, že zachová limity na lomu ČSA nám neumožňuje už jít za čáru stanovených limitů. To znamená, že jsme na jejich hranici. Přestaneme těžit hlínu, tím pádem přestaneme odkrývat uhelnou sloj,“ komentovala ukončení těžby skrývky na velkolomu ČSA Gabriela Sáričková Benešová ze společnosti Severní energetická, která velkolom provozuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lom ČSA na Mostecku dosáhl limitů těžby hnědého uhlí. Za ně už dál těžaři pokračovat nemůžou. Tématem se zabýval Jan Bachorík.

Kvůli konci těžby skrývky firma propustí nebo přesune na jiná místa desítky lidí. Končí i ojedinělé rypadlo RK 5000.

Přesun a propouštění zaměstanců

„Pro důl to znamená rušení celé činnosti těžby skrývky, s čímž je spojen taky přesun a propouštění zaměstnanců, ale také to znamená, že pokud bude někdy rozhodnuto o další těžbě, bude to velmi komplikované, protože skrývka vždycky předchází těžbu uhlí,“ doplňuje Gabriela Sáričková Benešová.

Těžaři počítají s tím, že skrývkové rypadlo na lomu zůstane. Doufají, že vláda v roce 2020 přehodnotí svoje rozhodnutí o neprolomení limitů těžby. Právě v říjnu 2015 prolomil kabinet limity pouze na dole Bílina. Před rozhodnutím vlády tehdy premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD komentoval, proč se vláda rozhodla prolomit limity právě tam.

Bílina zatím nebude kupovat problémový areál v Červeném Újezdě

Číst článek

„Posun limitů na dole Bílina je něco, co vyžaduje energetická koncepce, co vyžadují také potřeby tepláren, domácností a průmyslu. Zdůrazňuji, že na dole Bílina nedojde k zásahům do lidského osídlení," vyvětloval Sobotka.

Právě díky neprolomení limitů na velkolomu ČSA se podařilo zachránit Horní Jiřetín a Černice na Mostecku. Neprolomení limitů těžby ale znamená do zhruba 5 let uzavření lomu a propuštění zhruba 1600 zaměstnanců. Těm by měly z části pomoci kompenzace platů od státu.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme