Mayová chce jednat s labouristy. Zmínka o „celních ujednáních“ v zákoně je má přesvědčit k dohodě

Britská premiérka Theresa Mayová obhajuje své rozhodnutí začít o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie jednat s opozičními labouristy. Podle nedělního vydání listu The Sunday Times chce premiérka nejsilnější opoziční stranu k podpoře své brexitové dohody přimět změnou zákona o odchodu Británie z EU, do kterého by vložila zmínku o „celních ujednáních“ s EU.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Konzervativní strany Theresa Mayová a šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn

Předsedkyně Konzervativní strany Theresa Mayová a šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn | Zdroj: Reuters

V prohlášení, které zveřejnila v sobotu pozdě večer, píše, že to je jediný způsob, jak zajistit brexit s dohodou. „Pravdou je, že v otázce brexitu jsou oblasti, ve kterých se obě hlavní strany shodují: obě chceme ukončit volný pohyb, obě chceme odejít (z EU) s dobrou dohodou a obě chceme chránit pracovní místa,“ uvedla Mayová.

Mayová a Corbyn se setkali kvůli brexitu. ‚Konstruktivní jednání,‘ shodly se obě strany

Číst článek

„To je základem pro kompromis, který může v parlamentu získat většinu a získat většinu je jediná cesta, jak zajistit brexit,“ dodala předsedkyně vlády. Zároveň varovala, že čím déle vyjednávání o kompromisu potrvá, tím větší je riziko, „že Spojené království nikdy neodejde“.

Mayová v prohlášení rovněž uvedla, že udělala vše, co bylo v jejích silách, aby přiměla své konzervativce a severoirskou Demokratickou unionistickou stranu k podpoře její brexitové dohody s unií. Když se jí to nepodařilo, musela „zvolit jiný přístup“.

Nepůjde o první setkání

Premiérka v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Ve středu spolu nejprve hovořili lídři stran, v následujících dnech pak „technická jednání“ vedly jejich týmy. V pátek premiérka požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Podle současného plánu by měla Británie opustit EU 12. dubna, tedy za pět dní. V současné situaci stále hrozí, že země odejde bez dohody.

Tusk chce Británii nabídnout flexibilní odklad brexitu. Parlament ale musí schválit dohodu Mayové

Číst článek

Podle listu The Sunday Times má už ale Mayová plán, jak přesvědčit labouristy, aby nakonec v parlamentu podpořili brexitovou dohodu, kterou loni vyjednala s Bruselem a kterou poslanci již třikrát odmítli. Podle listu chce budoucí „celní ujednání“ s EU vložit do zákona o odchodu Británie z EU. Labouristé dlouhodobě požadují, aby Británie po brexitu zůstala členem celní unie.

The Sunday Times rovněž uvedly, že by mohla vláda labouristům nabídnout i to, aby vyslali svého zástupce do delegace, která vyrazí na středeční mimořádný summit EU v Bruselu. Na něm by měla Mayová prezidentům a premiérům evropské sedmadvacítky předložit „důvěryhodný plán“ dalšího postupu na cestě ke schválení brexitové dohody. Lídři unijních zemí by pak měli rozhodnout, zda budou s dalším odkladem brexitu souhlasit či nikoli.

Komplikují to volby

Komplikací ovšem je, že by se v případě odsunutí brexitu za 22. květen musela Británie zúčastnit voleb do Evropského parlamentu, které začnou 23. května. To kritizuje řada konzervativců. Podle dnešního vydání listu The Observer premiérce její spolustraníci pohrozili, že se jí pokusí svrhnout, pokud se Británie evropských voleb zúčastní. List The Sunday Telegraph v neděli píše, že řada členů vlády zvažuje, že by v případě účasti Británie ve volbách na své kabinetní posty rezignovala.

Bývalý ministr pro brexit Dominic Raab dnes v příspěvku v listu Mail on Sunday napsal, že přístup premiérky by mohl „poškodit Konzervativní stranu na řadu let“. „Existuje nebezpečí, že bychom mohli o brexit přijít a že by mohla vláda padnout – tím bychom klíče k Downing Street předali Corbynovi,“ napsal Raab s odkazem na ulici, v níž britská vláda sídlí.

Nespokojené hlasy se ozývají také z místních organizací Konzervativní strany. „Naše strana a naše vláda úplně ztratily kontakt s voliči,“ napsala v dopise Mayové stovka kandidátů v místních volbách, které se budou 2. května konat ve větší části Anglie a v Severním Irsku.

Těžké situaci uvnitř strany ovšem čelí i předseda labouristů Corbyn. Osm desítek jeho poslanců ho v dopise vyzvalo, aby v jednáních s vládou trval na druhém referendu. Vyjádřili rovněž obavu, že cokoli labouristé vyjednají s Mayovou, nemusí po jejím případném odchodu z čela vlády platit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme