Loni v Česku vzniklo nejméně firem za posledních 5 let

Finanční krize se v České republice projevuje se zpožděním. Už loni jsme mohli vidět, že lidé raději šetří a méně utrácí v obchodech. A jak se dnes ukazuje, jsou také opatrnější, když se pouští do podnikání. Loni u nás vzniklo nejméně firem za posledních 5 let. Vyplývá to z dnes zveřejněných výpočtů České kapitálové informační agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, úspory. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Loni v České republice vzniklo 22 333 firem, což je o 5,5 procenta méně než rok předtím. Podle odborníků se není co divit, celý loňský rok jsme byli příjemci špatných zpráv a strašáků. Vláda šetří, mluvilo se o zvyšování daní, o zdražování nákladů na pracovní sílu, ekonomové stále zdůrazňovali možnou recesi.

A lidé sami vidí, jak se zhoršuje platební morálka, zákazníci neplatí včas a když, tak s obtížemi, roste konkurence, ubývá zakázek. Tak zdůvodňuje shromážděné údaje i analytička ČEKIE Petra Štěpánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se na Radiožurnálu věnovala Jitka Hanžlová

„Důvodem je nelehká situace na trhu, boj o každou zakázku, krachy firem, dlouhé doby splatnosti, ale i špatná nálada, víceméně permanentní vládní krize a obavy z další recese. Domnívám se, že lidem by se do podnikání chtělo, ale s ohledem k situaci na trhu se bojí, že by o investované prostředky přišli,“ uvedla Štěpánová.

Nejvíce nových firem vzniklo v oborech služeb a obchodu, ale také ve stavebnictví a na realitním trhu. Přitom právě stavebnictví a prodej i pronájem nemovitostí loni provázely největší problémy.

„Co se týká stavebnictví, jedná se o sektor, kde jsou malé bariéry vstupu do podnikání. Pronájem nemovitostí přesně odráží krizi. Když developeři zahajují nový projekt, zpravidla si na to zakládají novou firmu. Přesto v nemovitostech vzniká méně firem než v posledních letech,“ pokračuje Štěpánová.

Ředitelka odboru legislativy Hospodářské komory České republiky Tereza Šamanová k tomu dodává, že nejčastěji jde právě o společnosti s ručením omezeným.

Těch je 93 procent z celkem 357 700 podniků. Tereza Šamanová si myslí, že je pozitivní, že neklesá počet firem u nás a že lidé se podnikání nebojí. Také proto, že se zmenšuje administrativní náročnost.

Loni lidé vložili do nově založených podniků přes 37 miliard korun.

Čekia: V ČR loni vzniklo 22.333 nových firem, nejméně za pět let

Jitka Hanžlová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme