Lotyši zvolili pokračování reforem. Dál věří Dombrovskisovi

Staronový premiér Lotyšska Valdis Dombrovskis nazval výsledky víkendových voleb ve své zemi heslem „Stabilita vede nad populismem“. Jeho Blok jednoty získal 56 procent hlasů a to přesto, že zemi naordinoval tvrdá úsporná opatření, která připravila Lotyše až o polovinu platu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinců bylo v Lotyšsku vždy spousta | Foto: lacis

Dombrovskis tak po svém nástupu do funkce v březnu 2009 reagoval na recesi, která během dvou předchozích let způsobila pád ekonomiky o 25 procent. A před volbami netajil, že ozdravná kúra není u konce.

Nová vláda musí seškrtat výdaje a zvýšit daně v celkovém objemu 756 milionů dolarů. Odpor lidí, jaký byl k vidění v jiných evropských zemích, se však přesto neočekává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jedlička analyzoval na Rádiu Česko ekonomickou situaci Lotyšska

„Nejbolestivější hospodářské reformy mají Lotyši za sebou. Platy ve veřejné zprávy se snižovaly až o polovinu, což je nevídané. A žádné masivní protesty typu Řecka jsme nezaznamenali. Lotyše určitě nečeká bezbolestná cesta. Ale když země akceptovala tak drastické snižování platů a zvýšení nepřímých daní, nedomnívám se, že by nyní měly přijít protesty,“ myslí si analytik České spořitelny Jan Jedlička.

Vítězství Dombrovskise je podle něho zárukou, že Lotyšsko, které se kvůli globální krizi dostalo do nejhorší situace ze všech evropských zemí, bude pokračovat v ozdravné kúře:

„Důležité je, že se Dombrovskis krátce po svém zvolení přihlásil k úspornému programu, který sjednával s Mezinárodním měnovým fondem. Myslím si, že v jeho osobě je záruka, že Lotyšsko neuhne z nastoupené cesty reforem.“

Lotyši se možná brzy dočkají eura

Pokud se Lotyšsku podaří dodržet Dombrovskisem připravený jízdní řád hospodářského ozdravení země, nemusí být vyloučené ani přijetí eura v roce 2014.

„Pokud udrží nastoupenou cestu, nedomnívám se, že je rok 2014 vyloučený. Naopak po Estonsku, které přijme euro příští rok, mohou Lotyši tři roky poté následovat. Považuji to za realistický termín,“ odhadl Jedlička.

List Financial Times napsal, že výsledky voleb v Lotyšsku dávají naději, že v Evropě zvítězí racionalita nad emocemi, a že se podaří prosadit nutné reformy.

„Kdyby to komentátor myslel pro případ Lotyšska, tak bych to absolutně podepsal. Když se ale podívám do západní Evropy, zvyklé na desetiletí státního blahobytu, na sociální výdobytky a sociální stát, který je v této podobě dále neufinancovatelný, dával bych k tomu otazník. Nemyslím si, že by třeba Francouzi přijali podobná opatření jako Lotyši,“ dodal analytik.

Martina Mašková, Roman Chlupatý, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme