Šéf lotyšské centrální banky neodstoupí. 'Jsem obětí špinavé kampaně,' tvrdí po nařčení z korupce

Guvernér lotyšské centrální banky odmítá odstoupit kvůli podezření z korupce. Ilmárs Rimšévičš tvrdí, že je obětí kampaně, která ho má pošpinit. Guvernéra v sobotu zadržela lotyšská policie. Propustila ho ale, aniž by ho z něčeho obvinila. Vyšetřování stále pokračuje.

Riga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičš | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Lotyšský protikorupční úřad Ilmárse Rimšévičše podezírá, že požadoval nebo dostal úplatky ve výši v přepočtu nejméně 2,5 milionu korun. Ze žádosti o úplatek guvernéra obvinila banka Norvik, podrobnosti ale vyšetřovatelé nezveřejnili.

Protikorupční zásah v Rize. Lotyšská policie zatkla guvernéra centrální banky

Číst článek

Šéf lotyšské centrální banky je i členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Země platící eurem se podle svého předsedy Mária Centena nestability neobávají: „Ujistili nás, že chod lotyšské centrální banky případ nijak neovlivňuje. V této fázi jde o vnitřní záležitost Lotyšska.“

Rezignaci guvernéra centrální banky kvůli podezření z korupce požadovali lotyšský prezident, premiér i ministryně financí. Odvolat ho ale může jedině soud.

Předseda vlády Maris Kučinskis přesto nevyloučil, že kauza má jen poškodit pověst Lotyšska. Požádal proto banku Norvik, aby svá obvinění proti guvernérovi doložila.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme