Jedna z největších armádních zakázek jde do finále. Metnar přiblíží vládě dohodu za 13,7 miliardy korun

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí seznámí vládu s podrobnostmi nákupu protiletadlového kompletu za 13,7 miliardy korun. Pokud vůči tendru nebude mít vláda připomínky, ještě do voleb by měla být podepsána smlouva. Čtyři baterie protiletadlového kompletu SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael. Česko je pořídí formou mezivládní dohody.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Metnar na Terezínské tryzně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nákup v pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun.

Zemanova cesta do Brna vyšla na 55 tisíc korun, tvrdí armáda. Náklady ale mohou být i devětkrát vyšší

Číst článek

V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. Podle ministerstva obrany je důvodem zdražení růst cen surovin i práce, změna kurzu koruny vůči izraelskému šekelu nebo transfer části výroby do Česka.

Po několikaměsíčním vyjednávání se obraně podařilo cenu snížit o dvě miliardy korun, uvedlo již dříve ministerstvo.

Protiletadlový raketový systém krátkého dosahu (SHORAD - Short Range Air Defence) je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů. Slouží k detekci i eliminaci letadel, dronů, vrtulníků nebo řízených střel s plochou dráhou letu. Ve výzbroji nahradí sovětský systém KUB.

Do zakázky bude podle vyjádření mluvčího ministerstva Jana Pejška zapojen český obranný průmysl z 38 procent, když obrana požadovala minimálně třicetiprocentní zastoupení. Hlavními partnery izraelské firmy se stane společnost Reita a státní podnik VOP CZ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme