Lufthansa fungovala jen dva dny. Kvůli další stávce zruší aerolinky na 1700 letů

Od půlnoci znovu stávkují piloti Lufthansy. Odbory se totiž stále nedohodly s vedením německých aerolinek na zvýšení platů. Luthansa kvůli dvoudenní stávce musí zrušit na 1700 letů, včetně některých spojení s Prahou. Za poslední dva roky se jedná už o čtrnáctou stávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palubní personál aerolinek Lufthansa bude znovu stávkovat | Foto: Reuters

Vedení Lufthansy se ještě na poslední chvíli pokusilo stávce zabránit, obrátilo se na soud v Mnichově, který ovšem stávku jako nezákonnou neshledal.

Dvoudenní stávka se dotkne 200 tisíc cestujících. Lufthansa dnes také ruší čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem nebo Mnichovem.

Odbory, které zastupují 5 400 pilotů, požadují zvýšení platů. Chtějí navýšení mzdy do roku 2017 o celkem 22 procent.

Nižší nabídku aerolinek piloti odmítají. V roce 2012 vypršela jejich kolektivní smlouva a od té doby se nepodařilo vyjednat novou. Stávky jsou důkazem toho, že jednání drhnou. Ve výsledku to znamená, že poslední čtyři roky pilotům platy nerostly, a proto žádají jejich dorovnání.

Reorganizace Lufthansy

Zvýšení platů navíc není tím jediným sporným bodem, pilotům se také nelíbí plány na reorganizaci koncernu.

Soud další stávce v Lufthanse nezabránil. Výpadek se dotkne 1700 letů i těch do a z Prahy

Číst článek

Lufthansa chce posilovat nízkonákladovou aerolinku Eurowings. Aby zůstala na evropském trhu konkurence schopná, do Eurowings nabírá piloty s horšími smlouvami a platovými podmínkami. Piloti Lufthansy proto mají obavy, že to do budoucna oslabí jejich pozici.

Jedná se už o patnáctý protest od dubna roku 2014. Stávka minulého týdne, od středy do soboty, se dotkla asi 350 tisíc cestujících a společnost kvůli ní zrušila na 2800 letů.

Nástupní plat pilotů Lufthansy činí i s příplatky 73 tisíc eur ročně, téměř 2 miliony korun. Na vrcholu kariéry piloti vydělávají s příplatky až 255 tisíc eur ročně, tedy asi 6,8 milionu korun.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme