Lufthansa se dohodla s odbory, stávka končí

Vedení letecké společnosti Lufthansa se nečekaně dohodlo s odborovým svazem Ver.di na nové kolektivní smlouvě pro pozemní a kabinový personál. V sobotu časně ráno tak skončí stávka, do které nespokojení zaměstnanci vstoupili v pondělí. S různými omezeními ale cestující musejí počítat ještě příštích 14 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747 společnosti Lufthansa | Foto: Lufthansa

"Pro obě strany je dohoda poněkud bolestnou záležitostí," nechal se dnes slyšet člen vedení Lufthansy Stefan Lauer.

Pracovníci pozemního personálu dostanou zpětně od 1.července přidáno 5,1 procenta a po dvanácti měsících se jim platy zvýší o další 2,3 procenta. Kromě toho tarifní dohoda zahrnuje jednorázový finanční bonus. Lufthansu přijde zvýšení mezd ročně asi na 100 miliónů eur.

Kabinový personál bude moci počítat se stejnými podmínkami, ovšem jen v případě, že s dohodou bude souhlasit odborové sdružení palubních průvodčí známé pod zkratkou UFO. To přitom v první reakci vyjádřilo nad dojednanými platovými podmínkami značnou nespokojenost a nevyloučilo, že se koncem roku taky vydá cestou nátlakových akcí.

Stávka zaměstnanců pozemního i palubního personálu, která odstartovala v pondělí, se dotkla všech velkých letišť v zemi a ovlivnila širokou škálu služeb nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Největší problém představoval pro Lufthansu nedostatek technického personálu, aerolinky kvůli tomu nebyly schopné připravit denně k letu potřebné množství letadel a musely zrušit stovky spojů.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme