Maďaři mají poslední možnost výběru penzijních fondů

Maďaři dnes mají poslední možnost určit si, že chtějí zůstat v soukromých penzijních fondech. Pokud to neudělají, přecházejí automaticky do státního důchodového systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Zatím se pouze odhaduje počet skalních a zarytých optimistů. Takto nazývají komentátoři ty, kteří se navzdory značné nevýhodě, rozhodnou zůstat v soukromých penzijních fondech, tedy ve druhém důchodovém pilíři.

Jak na Radiožurnálu upozornil budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek, tuto složku se rozhodla maďarská vláda v podstatě zlikvidovat proto, aby získala majetek nahromaděný ve fondech.

Jde o 3 biliony forintů, což je zhruba 300 miliard korun od tří milionů členů. Z nich asi 80 tisíc zůstává. To jsou přibližně dvě a půl procenta.

„Čili vychází plán vlády pomocí těchto soukromých peněz záplatovat díry v rozpočtu. Ústavní soud však ještě může celou situaci zvrátit. Jenže nikdo neví, kdy...,“ uvedl Papucsek.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme