Maďarské banky a pojišťovny protestují proti zavedení daní z transakcí a pojištění

Maďarské banky a pojišťovny protestují proti tomu, že by se měly platit daně z finančních transakcí i z pojištění. V Budapešti o tom rozhoduje parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán | Zdroj: ČTK

Maďarští zákonodárci finišují se schvalováním nových daní, které mají udržet rozpočtový deficit. Po před několika dny zavedené telekomunikační dani jsou teď na řadě daně z finančních transakcí a z pojištění.

Daň by podle návrhu měly banky zaplatit za každý převod peněz. Dokonce i za placení formou poukázky na poště. I přestože daň by měla být jednou tisícinou převáděné sumy, očekává se od příštího roku zisk pro státní pokladnu ve výši 130 miliard forintů, což je necelých 13 miliard českých korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek v Odpoledním Radiožurnálu

Maďary nejvíce zajímá pojištění aut, protože dost výrazně má zdražit povinné pojištění - přibližně o 30 procent, a havarijní až o 10 nebo 15 procent. Nová daň za pojištění se nebude týkat pouze životních pojistek.

Bankám a pojišťovnám se tento návrh nelíbí. Shodně tvrdí, že vláda neřeší podstatu hospodářských problémů, ale pouze jejich důsledky. Zavedení těchto daní se navíc může vymstít. Například tím, že banky omezí své úvěry. Stát se může i to, že lidé začnou hromadně rušit své pojistky.

Gregor Martin Papucsek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme