Maďarsko dostane od Evropské unie půjčku skoro šest a půl miliardy eur

Maďarská ekonomika dostane od Evropské unie injekci pro překonání dopadů finanční krize. Půjčku ve výši 6 miliard a 300 milionů eur dnes schválili ministři financí sedmadvacítky na schůzce v Bruselu. O podobnou pomoc zatím žádná další členská země nepožádala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

Maďarsko dostane od Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské unie půjčku celkem 20 miliard eur. Z unijního krizového fondu přijme třetinu této částky.

Ministři financí sedmadvacítky zároveň rozhodli o navýšení prostředků ve fondu ze současných 12 na 25 miliard pro případ, že by o podobnou pomoc jako Maďarsko požádala nějaká další členská země.

Podle ministra Miroslava Kalouska ale Česko intervenci z unijního krizového fondu nepotřebuje. "Nepřipadá v úvahu, že by takovou zemí byla Česká republika. Rozhodně nepočítáme, že bychom se obrátili o takovou pomoc," uvedl Kalousek.

Podle pravidel Evropské unie může finanční pomoc čerpat každá členská země, která čelí vážným finančním potížím. Jde především o nerovnováhu na běžném účtu nebo v toku kapitálu.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme