Maďarská vláda musí zveřejnit smlouvy s Rosatomem o dostavbě jaderné elektrárny, rozhodl soud

Budapešťský odvolací soud v pátek rozhodl ve prospěch europoslance Benedeka Jávora, který po maďarské vládě žádá zveřejnit podrobnosti smluv uzavřených s ruskou společností Rosatom za účelem dostavby jaderné elektrárny v jihomaďarské Paksi. Potvrdil tak rozhodnutí soudu nižší instance, uvedla agentura MTI.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna v jihomaďarské Paksi | Foto: MVM Paks Nuclear Power Plant Ltd. | Zdroj: www.atomeromu.hu/

Smlouvu o rozšíření jaderné elektrárny uzavřela maďarská vláda v roce 2014, veřejnost ale stále neví například to, na kolik by stát přišlo ji případně vypovědět.

Nový jaderný zdroj v Česku by měl stavět ČEZ s garancí státu, myslí si ministryně Nováková

Číst článek

Europoslanec Jávor z opoziční strany Dialog za Maďarsko rozhodnutí soudu přivítal a považuje ho za „velké vítězství, které umožní maďarské veřejnosti přístup k informacím“.

Ta se tak podle něj může dozvědět, kolik by podle smlouvy stálo její jednostranné ukončení a jaká „technologická, finanční a legální konstrukce“ umožňuje realizaci celého projetu.

Jávor se rozhodl domáhat informací soudní cestou v roce 2017 poté, co maďarská vláda, společnost Paks 2 a ruský Rosatom odmítly zveřejnit i neutajené části smluv. Poslanec dal ovšem najevo i pochybnost, zda nakonec k zveřejnění smluv dojde.

Předpokládá, že konečné slovo bude mít nejvyšší soud. Vládní právníci odmítají zveřejnění detailů smluv s odkazem na bezpečnostní zájmy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme