Maďarsko zrušilo zákaz nedělního prodeje ve většině obchodů

Maďarští poslanci zrušili zákon o zákazu nedělního prodeje ve většině obchodů. Nepopulární norma platí v Maďarsku přes rok. Opoziční socialisté ale proti ní začali připravovat referendum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víte, jak správně nakupovat? Co je podle Anny Strunecké pro tělo jedovaté?

Víte, jak správně nakupovat? Co je podle Anny Strunecké pro tělo jedovaté? | Foto: Fotobanka Pixabay

Odvolání zákona nakonec v pondělí navrhl parlamentu ministr úřadu vlády Antal Rogán. Budapešť chce totiž vyhlásit referendum o plánu Evropské unie zavést kvóty pro rozdělování běženců a jiné všelidové hlasování by prý mohlo odvést pozornost voličů.

Pro zrušení nedělního prodeje zvedlo v maďarském parlamentu ruku 163 z celkem 199 poslanců.

Norma se týkala obchodů s výměrou přes 200 metrů čtverečních. Nevztahovala se ale například lékárny, čerpací stanice nebo kulturní zařízení.

Zrušení omezení prodejní doby přivítala většina obchodních sdružení. Podnikatelské svazy a odbory zákon od začátku kritizovaly a poukazovaly na to, že kvůli němu přijdou o práci tisíce lidí.

O možném omezení pracovní doby v obchodech by tento týden měli jednat i čeští zákonodárci. Senátní návrh počítá s omezením během nejvýznamnějších svátků.

Pokud návrh sněmovna schválí, chtějí se Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu obrátit na Ústavní soud. Návrh je podle nich pro část obchodníků diskriminační a jde zcela proti evropskému trendu.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme