Maďarský forint čeká divoká jízda

Maloobchodní tržby v Maďarsku v dubnu propadly o 0,8 procenta. Jde o další špatnou zprávu týkající se tamní ekonomiky. Ty se začaly množit poté, co strana Fidezs převzala v zemi moc. Na úvod její zástupci prohlásili, že mnohé statistiky neodpovídají pravdě. Pak místopředseda strany řekl, že se země nevyhne řeckému scénáři. A na počátku tohoto týdne premiér Orbán mluvil o kolapsu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Jirka Malina

„Řekla bych, že ta pravděpodobnost, že by Maďarsko v nejbližší době nezvládlo plnit své závazky, je hodně malá. A dodala bych, že strukturální problémy, kterými trpí maďarské hospodářství, jsou mnohem menší než ty, kterými trpí ekonomika Řecka,“ říká hlavní ekonomka společnosti Wood and Company Raffaella Tenconi a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na maďarskou krizi se v Londýně hlavní ekonomky společnosti Wood and Company Raffaelly Tenconi ptal Roman Chlupatý.

„Na druhou stranu je ale jasné, že Maďarsko stále má jisté problémy s financováním svého dluhu a stejně tak třeba i problémy s konkurenceschopností. A proto musí zlepšit zejména situaci na trhu práce - musí ho udělat více flexibilní a snížit daňové zatížení.“

„Zmíněná slova o opakování řeckého scénáře pak podle mě byla poselstvím vlastním lidem; poselstvím, které je mělo připravit na to, že vláda udělá další nepopulární opatření. A bohužel podobná opatření je mnohem snazší udělat ve chvíli, kdy je jasné, jaká jsou rizika v případě nečinnosti,“ uvádí ekonomka.

Podle ní čeká maďarský forint v nejbližší době divoká jízda:

„Fidezs bude zřejmě i nadále volit rétoriku, která je řekněme hodně barvitá. Na druhou stranu Fidezs už zvládnul prosadit významnou reformu a to výrazné zeštíhlení parlamentu od roku 2014. To beru jako jasný důkaz toho, že vedle dramatických výroků nabídne také zajímavé reformy. Otázkou zůstává, jak rychle vláda sníží daně a jak velký bude deficit státního rozpočtu.“

„Já si totiž pořád myslím, že letos Maďarsko čeká deficit na úrovni 4,5 procenta až 5 procent HDP, a že v příštím roce půjde o deficit na úrovni kolem 4 procent. Což znamená vyšší hodnoty, než jaké jsou nyní naslibované. Ale na druhou stranu jsou to hodnoty v porovnání s evropským průměrem malé. A stejně tak je důležité i to, že pokud tyto schodky umožní provést důležité strukturální reformy, tak jsou nakonec i žádoucí a určitě ne nevhodné.“

‚Účetní nepřesnost?‘

V Maďarsku, ale třeba i v Británii nové vlády tvrdí, že jsou statistiky a nebo obecněji čísla publikovaná za dobu působení předchozího kabinetu nepřesná a nebo přímo nepravdivá. I v Bulharsku najednou vláda oznámila, že deficit nebude původně avizovaných a velmi nízkých 0,8 procenta, ale 3,7 procenta hrubého domácího produktu

„V Anglii a do jisté míry i v Maďarsku jsme byli svědky toho, že poté, co se k moci dostane nový kabinet, nastane doba velkého pokušení poukázat na co možná nejvíce chyb, které udělala předchozí vláda. A to se děje ještě předtím, než začne nový kabinet úřadovat,“ uvádí hlavní ekonomka společnosti Wood and Company Raffaella Tenconi a dodává:

„Myslím si, že ten bulharský případ je trochu odlišný. Jde o něco podobného tomu, co se stalo v Řecku. Myslím si, že šlo o vážné problémy související s účetnictvím a přesností, s jakou informovali o stavu rozpočtu.“

„Je třeba říci, že v případě takových statistik, jako je například vývoj rozpočtu, existuje vždy jistá míry nejistoty. A ta je dána přirozenými limity. Posbírat všechna potřebná data totiž trvá poměrně dlouho a i proto jsou prostě některé věci odhadovány. Zejména proto, aby se například právě schodek rozpočtu dařilo sledovat s ne příliš velkým časovým odstupem. Takže to opravdu není až tak překvapivé, že se objevují revize - to se děje všude,“ říká Tenconi.

„Obecně se i proto snažíme dívat na celkovou situaci. Pokud hospodářství výrazně propadlo a oficiální statistiky ukazují, že je rozpočet v překvapivě dobrém stavu, tak je jasné, že je tu jisté riziko. Nicméně, i tak bych řekla, že ne vždy jde o záměr. Existují prostě jisté přirozené limity. A dobrý analytik obvykle bere v potaz celkovou situaci,“ konstatuje hlavní ekonomka společnosti Wood and Company Raffaella Tenconi.

Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme