Maďarský parlament rozhodne o zavedení další krizové daně

Maďarský parlament dnes schválí speciální krizovou daň pro obchodní řetězce, telekomunikační a energetické společnosti. Poslanci taky začnou projednávat vládní návrh daňových zákonů na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Po bankovní dani budou muset platit zvláštní taxu i tři další sektory, které sice zatínají zuby, ale v podstatě se před plánem vlády vzdaly. Jde o energetické a telekomunikační společnosti a o obchodní řetězce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Budapešti se přihlásil spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

Úkolem krizové daně je zalátat díry ve státním rozpočtu částkou, přesahující 16 miliard korun ročně po dobu tří let. Podle analytiků tak energetické a telekomunikační firmy přijdou o třetinu svého zisku. U obchodních řetězců budou úřady sledovat, jestli nepromítnou taxu do svých cen, hlavně u potravin.

Vláda schválila už víkendu i nové daňové zákony na příští rok. Největší novinkou a klíčovým elementem má být šestnáctiprocentní rovná daň ze všech příjmů fyzických osob.

Analytici upozorňují i na výrazné úlevy rodinám s dětmi, nejvíce těm, které mají tři děti, protože nebudou muset platit téměř žádné daně.

Igor Maňour, Gregor Martin Papucsek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme