Madetě stále chybí mléko. Některým dodavatelům chce nabídnout k odkupu své akcie

Největší česká mlékárna Madeta si zajistila 110 tisíc litrů mléka poté, co od července přišla o 200 tisíc litrů denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které začalo víc dodávat do Německa. Některým dodavatelům nabídne Madeta své akcie k odkupu, aby si s nimi zajistila stabilní obchodní vztah. Kvůli úbytku mléka od družstva JIH rostou mlékárně náklady na energie a vodu. Informoval o tom v pondělí generální ředitel Madety Milan Teplý.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výrobky mlékárny Madeta (ilustrační foto) | Foto: Jaroslav Hroch | Zdroj: iROZHLAS.cz

Madeta má nově smlouvu s firmou Interlacto na rok a denní dodávky 50 tisíc litrů mléka denně. Další část vykrývá mlékem z volného trhu.

„Musíme přehodit investiční záměry a vstoupit do družstev, abychom si zajistili surovinu. Je to jediný možný postup,“ řekl generální ředitel Madety Milan Teplý. Některým zemědělcům již nabídl firemní akcie.

Část mléka chtěla Madeta z Moravy, dodávky tam zatím podle Teplého blokují platné smlouvy družstev s jinými odběrateli. Některé objednávky nezvládá Madeta vykrývat. Roste jí zájem o krémy lipánek a tvarohy, teď jich firma vyrobí 70 až 75 tun týdně.

Madeta nyní vyrábí méně trvanlivého mléka, jejž loni v litrových krabicích vyrobila 97,5 milionu litrů. Před poklesem dodávek zpracovala Madeta denně 950 tisíc litrů mléka.

Družstvo JIH kontroluje 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů. Od července víc dodává mlékárně Goldsteig v německém Chamu, podle předsedy představenstva JIH Karla Bednáře kvůli vyšší výkupní ceně.

‚Možná budu dojit pampelišky.‘ Madeta nebude mít dost mléka, hlavní dodavatel dal přednost Němcům

Číst článek

Do Chamu dodává asi 650 tisíc litrů denně. S Madetou ještě JIH nepodepsal novou smlouvu, ale podle Teplého je připravená. Nově by měl JIH Madetě dodávat 450 tisíc litrů mléka denně. JIH má asi 190 členů – prvovýrobců.

Madeta měla loni konsolidované tržby 5,56 miliardy korun a konsolidovaný zisk po zdanění 179,8 milionu Kč. Exportuje kolem pětiny produkce, hlavně bílé přírodní sýry a sýry eidamského typu.

Má čtyři výrobní závody – v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Po snížení dodávek z družstva JIH má Madeta 180 dodavatelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme