Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí klesá. Letos spadla už o 33 bilionů korun

Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí světa se v letošním roce snížila o 1,4 bilionu dolarů (přes 33 bilionů Kč). Jen za pondělí, kdy akciové trhy v USA zasáhl masivní výprodej, pokles hodnoty majetku činil 206 miliard dolarů. S odkazem na žebříček, který sleduje hodnotu majetku nejbohatších lidí světa, to v úterý uvedla agentura Bloomberg. Finanční trhy se letos dostaly pod tlak kvůli obavám z dopadů vyšších úrokových sazeb a inflace.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle think-tanku dojdou Spojeným státům peníze druhého října (ilustrační snímek).

Hodnota majetku pěti set nejbohatších lidí světa se v letošním roce snížila o 1,4 bilionu dolarů (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Letošní vývoj kontrastuje s loňským rokem, kdy se hodnota majetku bohatých lidí díky růstu na burzách zvyšovala.

Podle v úterý zveřejněné zprávy poradenské společnosti Capgemini se loni počet lidí s investovatelnými aktivy v hodnotě minimálně jednoho milionu dolarů zvýšil o 7,8 procenta na 22,5 milionu. Celková hodnota majetku těchto lidí vzrostla o osm procent na rekordních 86 bilionů dolarů, uvedla agentura DPA.

Časopis Forbes zveřejnil každoroční žebříček nejbohatších lidí planety. Bezose vystřídal Musk

Číst článek

„Když se podíváme zpět na několik posledních let, stále to roste,“ uvedl Klaus-Georg Meyer ze společnosti Capgemini. „Naše prognóza na letošní rok je však mnohem opatrnější,“ dodal.

Jedničkou v počtu dolarových milionářů v loňském roce podle údajů Capgemini byly Spojené státy, za kterými následovalo Japonsko a Německo.

Nejbohatším člověkem světa je nyní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Hodnota jeho majetku podle Bloombergu na konci pondělního obchodování na newyorské burze činila 197 miliard dolarů (4,7 bilionu Kč). Oproti pátku se tak snížila téměř o 12 miliard dolarů a od začátku roku se propadla o více než 73 miliard dolarů.

Jedinou českou zástupkyní v žebříčku 500 nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg je nyní vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová. Hodnota jejího majetku letos podle žebříčku klesla o 1,15 miliardy na 12,1 miliardy dolarů.

Hodnota amerického akciového indexu Standard & Poor's 500 se v pondělí propadla téměř o čtyři procenta kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů vyšších úrokových sazeb. Od začátku roku tak index ztrácí přes 21 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme