Majitelům nemovitostí končí termín pro podání daňového přiznání

Novým majitelům domů, bytů nebo pozemků dnes končí lhůta pro odevzdání daňového přiznání. V letošním roce čeká vlastníky několik změn, v některých městech a obcích také zvýšení daně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad na Praze 1, poslední den k odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob | Foto: Filip Jandourek

Daň z nemovitosti musejí přiznat všichni, kdo v loňském roce koupili, prodali, zdědili nebo dostali nemovitost.Nejpozději do dneška je nutné podat daňové přiznání. Týká se to také nemovitostí, na kterých nastala nějaká změna - například když si majitel přistavěl dílnu nebo garáž.

Naopak u vlastníků, kteří daň už v minulosti přiznali a na jejich nemovitosti se nic nezměnilo, zůstává vše při starém - jednoduše si počkají na složenku od finančního úřadu a daň nejpozději do konce května zaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přiznání daně z nemovitosti mluvil Jan Beneš

Od letošního roku dochází ke změnám ve správě daní, a to se týká i daně z nemovitostí. Když má majitel například víc domů v jednom kraji, spojí se mu všechny povinnosti do jednoho daňového přiznání. O daň se pak bude starat jeden finanční úřad. Těchto je od Nového roku celkem čtrnáct, které mají sídlo v krajském městě.

Daň z nemovitostí se skládá ze dvou částí - daně z pozemků a daně ze staveb. Bylo-li daňové přiznání podané v minulosti, nutnost podání nového přiznání je pouze v případě změny.

O jednotlivé daně se pak budou starat jejich územní pracoviště. Na daňovém formuláři ale bude uvedena adresa krajského ředitelství. Tyto formuláře vydávají finanční úřady, k dispozici jsou také na webových stránkách Finanční správy.

Některá města už dříve uvedla, že daň z nemovitosti zvýší. Změna čeká poplatníky v Chrastavě, Semilech a Rokytnici nad Jizerou. V těchto městech radnice loni rozhodly o zvýšení daně na dvojnásobek. Víc vybere také Nymburk. Starosta Miloš Petera uvedl, že město zvýšilo daň o sto procent.

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme