Majitelům solárních elektráren se nelíbí změna pravidel

Závratné sumy, které mohly vydělat firmy investující do solárních elektráren, se pravděpodobně sníží. Kabinet na ně uvalil tzv. srážkovou daň ve výši 26 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

Nebudou ji ale platit majitelé panelů na střechách domů, jenom velké firmy, které elektrárny připojily do sítě od začátku roku 2009. Stát by měl také vybírat vyšší poplatky za vynětí půdy pro panely ze zemědělského fondu. Ceny elektřiny by podle vládního plánu měly příští rok stoupnout maximálně o pět procent.

Ve Světě o osmé Tomáš Baroch z České fotovoltaické asociace se záměrem vlády nesouhlasí. „Byla tady jasně nastavená pravidla, která bývalé vlády garantovaly a teď se v průběhu hry pravidla mění, což můžeme brát i jako precedens pro jiná odvětví do budoucnosti.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Baroch z České fotovoltaické asociace Pavel Páral šéfredaktor týdeníku EURO Ve Světě o osmé

Už dříve Baroch ve vysílání Rádia Česko říkal, že bude nutné odlišit panely na domech a velké elektrárny a také určit nějakou hranici té daně, od které se začaly vyplácet víc.

„České firmy, které si fotovoltaiku postavily, vzaly si úvěry, mají bankovní záruky, teď ale přijdou cca o 30 procent svých příjmů,“ poznamenal Brach s poukazem na nutnost splácet úvěry.

Nevyloučil také možnost případný arbitráži. „Výsledky soudních sporů bych nerad předjímal. Myslím, že někteří investoři se o to pokusí a arbitráže přijdou.“

Kromě srážkové daně chce kabinet srazit ceny elektřiny tím, že využije emisní povolenky, které loni politici přislíbili firmě ČEZ a teplárenským podnikům. V letech 2011 a 2012 bude uvalena darovací daň na emisní povolenky pro elektrárenské společnosti. Z emisních povolenek za roky 2013 až 2020 chce vláda získat peníze prostřednictvím aukčního prodeje.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme